Zaprawa, klej czy piana?, dylematy w murowaniu

Jesteś tutaj:

Zaprawa, klej czy piana?, dylematy w murowaniu

3,5/5 (503 ocen)
Dom
Układanie

Wymagane jest, aby pierwsza warstwa układanych pustaków wykonana była na zaprawie tradycyjnej. Dlaczego? Ponieważ chodzi tutaj oczywiście o prawidłowo wypoziomowane ułożenie kolejnych warstw. Podczas murowania wykorzystuje się dozowniki oraz pace zębate. Najczęściej łączenie boczne jest łączeniem na
pióro - wpust. Cena kleju to przeważnie około 16 zł/kg.

Zalety
  • Za klejami do murowania przemawiają dwie podstawowe zalety:
  • zużywanie kleju jest niewielkie – ekonomiczność rozwiązania,
  • zapewnienie parametrów izolacyjnych.

Murowanie ściany


Pianki


Stosunkowo nowym, a równocześnie innowacyjnym materiałem w zakresie chemii budowlanej są pianki. Pianki poliuretanowe nadają się do murowania przy wznoszeniu ścian jednowarstwowych – zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych. Pianki zapewniają sprawne, szybkie przeprowadzenie prac murarskich. Ponadto pianka zostaje dostarczona na plac budowy wraz z pustakami. Dzięki temu nie dochodzi do marnowania materiału, a w związku z tym z nie ponoszone są dodatkowe koszty.

Układanie

Zastosowanie pianki do murowania wiąże się z koniecznością wykonania pierwszej warstwy ( tak samo jak w przypadku klejów) na zaprawie tradycyjnej. Celem jest oczywiście wypoziomowanie pierwszej warstwy, aby uniknąć powstania ściany, gdzie pustaki będą ułożone nierówno.

Kolejną wspólną cechą dla zapraw tradycyjnych, klejów i pianek jest także konieczność zwilżenia powierzchni górnej pustaków. Pianki poliuretanowe sprzedawane są w puszkach, dlatego wymagane jest kilkukrotne wstrząśnięcie puszką przed użyciem. Podczas nakładania używa się pistoletu. Na pozbawioną zanieczyszczeń powierzchnię pustaka nakłada się jeden lub dwa równoległe pasy pianki. Jest to uzależnione od szerokości ściany (wąskie – jeden pas). Szerokość pasa powinna wynosić około 2 cm, natomiast grubość spoiny około 1 mm.

Zalety

Wybór pianki do prac murarskich będzie charakteryzował się następującymi zaletami:

  • ograniczanie czasu pac murarskich do minimum,
  • prosty sposób rozprowadzania,
  • możliwość murowania nawet w temperaturach ujemnych, dochodzących do - 5°C.


Podsumowanie


Zapamiętaj, że każdy z przedstawionych materiałów będzie miał odmienne zalety. Co więcej nie każdy będzie mógł być wykorzystany do określonego typu ściany. Projekt domu określa, który z materiałów będzie służył do murowania Twoich ścian. Stąd trzeba pomyśleć o tym w etapie przedprojektowym.

mgr inż. Zuzanna Buszta


Koniecznie zobacz