Dom z pustaków styropianowych - technologia i koszty

Jesteś tutaj:

Dom z pustaków styropianowych - technologia i koszty

3,1/5 (445 ocen)
Dom

Ceny samych pustaków styropianowych nie są wysokie. Na cenę wpływają wymienione powyżej parametry techniczne. Istotna jest grubość styropianu w elemencie. Konstrukcję domu ze styropianu można wykonać tak, aby później użytkowany dom był domem pasywnym, ograniczając koszty eksploatacyjne.

Dla przykładu warto przytoczyć koszty wykonawcze:

- koszt wykonania stropu – ok. 100 zł/m2.
- koszt wykonania poszycia dachowego – ok. 70 zł/m2.

Zatem koszty wykonawcze nie są duże. To kolejna z możliwych do wymienienia zalet domów ze styropianu.
 

Zainteresowanie
 

Domy ze styropianu to niewątpliwie wymagające zainteresowania rozwiązanie. Przemawia za tym szereg czynników wykonawczych jak i związanych z późniejszym użytkowaniem. Zatem jak najbardziej omawianą technologię można uznać za technologię przyszłości.

Zastosowanie pustaków styropianowych nie sprowadza się wyłącznie do zakresu budownictwa mieszkaniowego. Powszechnie wykorzystuje się je także w przypadku budownictwa przemysłowego (magazyny).  Oprócz tego ze styropianu buduje się garaże czy baseny.

Ze styropianu – oznacza prostą i szybką budowę, której coraz częściej pożąda przeciętny Kowalski. Nie jest równocześnie technologią kosztowną, przez co jej dostępność nie jest ograniczona. Jednak pomimo szeregu zalet nadal barierę stanowi liczba kondygnacji (maksymalnie cztery), precyzyjna wentylacja czy konieczność szybkiego wykończenia ścian. Oprócz tego Polacy znacznie bardziej przychylnie spoglądają na sprawdzone technologie tradycyjne…

mgr inż. Zuzanna Buszta


Koniecznie zobacz