Prawidłowa pielęgnacja trawnika krok po kroku

Jesteś tutaj:

Prawidłowa pielęgnacja trawnika krok po kroku

3,6/5 (61 ocen)

Wertykulacja i areacja


Najwięcej pracy trawnik wymaga wczesną wiosną. Wtedy należy wykonać na nim kilka ważnych zabiegów, utrzymujących go w dobrej kondycji przez resztę sezonu. Niezbędne jest zgrabienie wszelkich liści i innych pozostałości zimowych, jakie zgromadziły się na jego powierzchni. Dokładne grabienie ma również na celu usuniecie sfilcowanych i zbitych mas suchej trawy, zalegających pomiędzy roślinami.  Jeśli te resztki roślinne pozostaną na trawniku, mogą nie tylko bardzo go oszpecić, ale również spowodować choroby grzybowe , a w konsekwencji pojawienie się brzydkich, pustych placków pozbawionych trawy.

 

Zobacz więcej o: Aeracja i wertykulacja trawnika

 

Następne dwa ważne zabiegi to wertykulacja i areacja. Pierwszy polega na pionowym rozcięciu trawy i podłoża ostrym narzędziem (najlepiej przy pomocy specjalnych wertykulatorów), co ułatwia pozbycie się zbitych resztek i rozluźnia nieco podłoże. Drugi ma na celu przede wszystkim dotlenie podłoża i korzeni roślin, a także poprawienie skuteczności nawadniania. Ten zabieg można przeprowadzić zarówno przy pomocy specjalnego sprzętu jak również ostrych wideł bądź specjalnych butów z kolcami, mocowanych do podeszwy innego obuwia. Niekiedy okazuje się, że po zimie konieczne jest też dodatkowe dosianie trawy.

Koszenie trawnika

Koszenie trawnika



Koszenie


Zwykle najtrudniejszym zabiegiem okazuje się najprostszy z nich czyli koszenie. Ciężko jest dobrać częstotliwość oraz sposób koszenia, aby trawnik wyglądał naprawdę dobrze. Właściwe przeprowadzenie zabiegu jest uzależnione przede wszystkim od przeznaczenia trawnika. Rzadziej kosi się trawniki rekreacyjne (ok. raz w tygodniu), częściej dywanowe (ok. 2 razy w tygodniu). Trawnikom krajobrazowym (rośliny łąkowe), wystarczy natomiast koszenie kilka razy w roku. Wysokość też jest uzależniona od kilku czynników, ale najczęściej przyjmuje się skracanie trawy o 1/3 jej wysokości. Oczywiście noże kosiarki powinny zawsze być ostre, aby trawa nie była poszarpana, a równo ścięta.

Koszenie trawnika

Koszenie trawnika

Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne


Pozostaje jeszcze kwestia chwastów oraz ochrony przed chorobami i szkodnikami. Do wszystkich tych czynności najlepiej zastosować odpowiednie preparaty chemiczne, dobrane stosownie do zaistniałego problemu. Najczęściej do zwalczania chwastów trawnikowych używa się herbicydów selektywnych, niszczących wybrany gatunek roślin (np. mleczy), choć czasami trzeba sięgnąć po bardziej pracochłonną metodę czyli usuwanie ręczne (np. przy pomocy ostrego noża). Jeśli stwierdzimy pojawienie się na trawniku podeschniętych placków, odkryjmy nieco darni i sprawdźmy, czy w podłożu nie żerują pędraki lub rolnice. Jeśli zauważymy ich obecność, musimy sięgnąć po odpowiednie preparaty chemiczne, gdyż w przeciwnym wypadku mogą mocno uszkodzić cały trawnik.

 

Zobacz także: Piaskowanie trawnika

 

Najtrudniejsza jest walka z chorobami, z których najczęściej spotyka się uszkodzenia grzybowe. W tym przypadku najlepsza jest profilaktyka, a opryski jedynie w ostateczności. Patogenom grzybowym sprzyja zacienienie, nadmierna wilgotność, zalęgający filc, wdeptywany śnieg oraz  pozostawianie skoszonej trawy na powierzchni trawnika

Autor: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz