Jaką trawę wybrać na trawnik?

Jesteś tutaj:

Jaką trawę wybrać na trawnik?

3,3/5 (248 ocen)

Nieco inaczej powinien wyglądać skład mieszanki traw, przeznaczonych do intensywnego użytkowania. Jeśli więc planujemy rozgrywać na naszym trawniku mecze koszykówki lub grywać na nim w piłkę z naszymi pociechami, powinniśmy poszukać mieszanek sportowych lub przeznaczonych do intensywnego użytkowania. W skład dobrej mieszanki sportowej powinno wchodzić ok. 60 % życicy trwałej, 10-30% kostrzewy czerwonej i ok. 10-20% wiechliny łąkowej.

 

Zobacz także: Prawidłowe zakładanie pięknego trawnika

 

Zupełnie inne kryteria powinna natomiast spełniać trawa, przeznaczona do celów dekoracyjnych. Zwykle sanowi ozdobę ogrodu lub tło dla kompozycji rabatowych, dlatego powinna być przede wszystkim soczyście zielona, gęsta i elegancka. Aby uzyskać taki efekt, musimy sięgnąć po rośliny, które rosną wolno i nie wymagają częstego koszenia. Najczęściej są one jednak dość delikatne i źle znoszą deptanie. Na takie trawniki najlepsze będą mieszanki traw gazonowych lub przeznaczonych na trawniki krajobrazowe. Powinna się w nich znaleźć się przede wszystkim  kostrzewa czerwona (ok. 60-70%) z niewielkim dodatkiem kostrzewy owczej oraz ok. 10-20% życicy trwałej i 5-10% wiechliny łąkowej.

Trawnik

Trawnik

Uwagi dodatkowe


Poszukując odpowiedniej trawy, unikajmy mieszanek, w których znajduje się choćby niewielki dodatek traw pastewnych, które rosną wyjątkowo silnie i zagłuszają pozostałe gatunki lub są nietrwałe np. jednoroczne. Nie decydujmy się na zakup, jeśli w mieszance znajdziemy życicę wielokwiatową (rajgras włoski), kostrzewę łąkową lub kupkówkę pospolitą.

Jeśli nasz trawnik będzie miał rosnąć w warunkach nietypowych (np. w miejscu zacienionym lub na suchym stanowisku), wybierzmy specjalne mieszanki traw, które w takich miejscach poradzą sobie lepiej od pozostałych (np. mieszanki do cienia).

W tym sklepie znajdziesz duży wybór doskonałych nasion trawy na trawnik.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz