Dereń kanadyjski. Zobacz jak prawidłowo uprawiać i rozmnażać!

Jesteś tutaj:

Dereń kanadyjski. Zobacz jak prawidłowo uprawiać i rozmnażać!

3,4/5 (82 ocen)

Roślina oczekuje natomiast dobrej, żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, bezwapiennej, stale wilgotnej ziemi o lekko kwaśnym lub kwaśnym odczynie pH. Bardzo źle też znosi przesuszanie, palące słońce i wysokie temperatury, dlatego należy przeznaczyć dla niej półcieniste lub ocienione, chłodne stanowisko (np. pod drzewami) oraz zadbać o stałą wilgotność podłoża. Sadząc derenie kanadyjskie, należy też od razu wybrać dla nich miejsce docelowe, gdyż kiedy się już zadomowią, nie lubią przesadzania. Warto również pamiętać, że dereń kanadyjski to roślina rozłogowa, a więc jeśli poczuje się gdzieś naprawdę dobrze, zacznie mocno się rozrastać i szybko zajmować coraz większe obszary. Cecha ta jest niezwykle pożądana u roślin okrywowych, mających za zadanie zadarniać teren, na którym zostały posadzone, ale jeżeli intensywny wzrost derenia kanadyjskiego nie zostanie wzięty pod uwagę przy komponowaniu rabaty, roślina może stać się ekspansywna, zagłuszając inne gatunki.

Dereń kanadyjski - niska krzewinka

Dereń kanadyjski - niska krzewinka


Rozmnażanie


Derenia kanadyjskiego jak większość dereni można rozmnażać za pomocą nasion, jednak metoda ta nie jest zbyt popularna, gdyż rośliny nie zawsze zachowują charakterystyczne cechy egzemplarzy matecznych, a nasiona kiełkują długo (kilka, a nawet kilkanaście miesięcy) i wymagają stratyfikacji. Poza tym najlepiej wysiewać je od razu po zbiorze (zmiękczając lub uszkadzając otaczającą je łupinę), gdyż każde przesuszenie osłabia w ich zdolność kiełkowania. Tak kłopotliwe i trudne rozmnażanie generatywne sprawia, że znacznie lepsza, łatwiejsza i prostsza do przeprowadzenia jest metoda wegetatywna, polegająca na podziale dorosłej kępy lub pobieraniu z roślin sadzonek korzeniowych, choć nawet ona nie daje pełnej gwarancji powodzenia.


Zastosowanie


Dereń kanadyjski w odpowiednich warunkach jest niezwykle atrakcyjną rośliną okrywową, która idealnie nadaje się do sadzenia w towarzystwie różaneczników lub innych krzewów ozdobnych o podobnych wymaganiach glebowych (np. iglaków) oraz pod koronami drzew. Znakomicie sprawdza się również przy zadarnianiu niezagospodarowanych przestrzeni w cienistych zakątkach ogrodu. Jego zielone, gęste kępy pięknie wyglądają także wzdłuż ścieżek, tworząc bardzo przyjemną dla oka oprawę kostki brukowej lub kamienia. Warto również wiedzieć, że czerwone, okrągłe owoce derenia kanadyjskiego są jadalne i dość słodkie, a w niektórych krajach wykorzystuje się je nawet do przygotowywania przetworów oraz deserów.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz