Uprawa i pielęgnacja pigwy w naszym ogrodzie

Jesteś tutaj:

Uprawa i pielęgnacja pigwy w naszym ogrodzie

3,4/5 (115 ocen)

Pigwa pospolita (Cydonia oblonga) to bardzo ciekawa roślina, należąca do rodziny różowatych. Może być pięknym, kwitnącym krzewem bądź drzewkiem ogrodowym, ale także wartościową rośliną użytkową, gdyż wydaje jadalne owoce, przypominające wyglądem niewielkie jabłka lub gruszki. Wprawdzie trudno nazwać je wybornym smakołykiem, ponieważ w stanie surowym ze smakiem są w stanie je spożyć jedynie miłośnicy bardzo kwaśnych cytryn, ale jest za to cennym surowcem, wykorzystywanym do przygotowywania rozmaitych przetworów owocowych.


Charakterystyka wyglądu


Pigwa pochodzi z terenów Azji i w swojej ojczyźnie może dorastać nawet do 5 m. wysokości. W Polsce jednak najczęściej osiąga zaledwie trzy metry i to jedynie w rejonach, gdzie nie jest narażona na coroczne przemarzanie. W ogrodach najczęściej tworzy rozłożysty krzew lub niewielkie drzewko, a ponieważ dobrze zanosi cięcie, łatwo można kontrolować jej wzrost oraz pokrój. Ma dość duże, owalne liście, gęsto pokryte od spodu szarymi włoskami. Zakwita późno, bo dopiero w miesiącach V-VI, a jej kwiaty są bardzo atrakcyjne i dość duże, zwykle w kolorze białym lub jasno różowym. Dzięki późnej porze kwitnienia, nie są też narażone na wiosenne przymrozki. Po przekwitnieniu zawiązują owoce, które wyglądają jak niewielkie jabłka lub gruszki (w zależności od odmiany) i mają matową, żółtą skórkę. Praktycznie nie posiadają ogonków, gdyż wyrastają niemal bezpośrednio na pędzie. Wewnątrz, podobnie jak u jabłek, znajduje się pięciokomorowa zalążnia, wypełniona ciemnymi nasionami. Do zbioru są gotowe dopiero późna jesienią (X), ale nawet w pełni dojrzałości nie można nazwać ich smacznymi. Posiadają bardzo twardy, cierpki i kwaśny miąższ, który jest jednak mocno aromatyczny, zapachem przypominając cytrusy.

Owoce pigwy

Owoce pigwy

Zastosowanie i właściwości owoców


Owoce pigwy posiadają mnóstwo pektyn, dlatego doskonale nadają się do zagęszczania dżemów i galaretek. Przyrządza się z nich również marmolady, powidła, nalewki (tzw. pigwówka) kompoty oraz soki. Mają też zastosowanie jako składnik marynat do mięs, a niekiedy również jako dodatek do ciast bądź przetworów z innych owoców o mdłym smaku, wymagających wzmocnienia i wzbogacenia. Należy też wiedzieć, że pigwa to bardzo zdrowy owoc, chociaż niestety, podczas przetwarzania, traci nieco swoich wartości. A w jego skład wchodzi całe mnóstwo związków mineralnych (przede wszystkim miedzi i potasu, ale również magnezu, fosforu i żelaza) i kilka witamin (A, C, B) a także garbniki oraz pektyny. Pigwa polecana jest przy dolegliwościach związanych z trawieniem, a także w okresie zwiększonego stresu. Znakomicie regeneruje wysuszony i popękany naskórek, dlatego warto robić okłady na dłonie w postaci plastrów ze świeżych owoców. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz