Malina Glen Ample - opis, uprawa i charakterystyka odmiany

Jesteś tutaj:

Malina Glen Ample - opis, uprawa i charakterystyka odmiany

3,4/5 (555 ocen)

Malina ‘Glen Ample’ pochodzi ze Szkocji. W polskich warunkach klimatycznych uprawa tej niezwykle plennej odmiany udaje się doskonale, choć jej duża wrażliwość na przebarwiacza malinowego może sprawiać pewne problemy.


Opis


Roślina cechuje się silnym wzrostem, a jej pędy są sztywne i pozbawione kolców. Rodzi kuliste, smaczne owoce, które są zwarte i dość duże, choć niekiedy wykazują tendencję do drobnienia i rozpadania się. Odpowiednio wykształcone maliny dojrzewają w średnio późnym terminie i dzięki dużej odporności na transport oraz stosunkowo wysokiej trwałości pozbiorczej mogą być przeznaczone na handel.


Wybór i przygotowanie stanowiska


Przed zakupem malin ‘Glen Ample’ warto się upewnić, czy w okolicy naszego sadu nie występuje przebarwiacz malinowy. Najskuteczniejszym sposobem uniknięcia inwazji roztoczy jest bowiem izolacja uprawy. Aby maliny przyniosły wysoki plon, posadźmy je na nasłonecznionym stanowisku, najlepiej na łagodnym wzniesieniu. Zadbajmy również o nawożenie startowe – wszystkie odmiany malin dobrze reagują na nawozy organiczne, takie jak rozdrobniony kompost lub obornik, które należy rozsiać w dawkach 30-40 kg/10 m2. Nawóz przekopujemy z podłożem i zostawiamy na przynajmniej dwa tygodnie, by ziemia zdążyła osiąść.


Sadzenie


Polecanym terminem sadzenia malin ‘Glen Ample’ jest październik, o tej porze roku bowiem rośliny są najmniej narażone na wysychanie, a zatem najszybciej się przyjmują. Za wyborem terminu jesiennego przemawia też fakt, że odmiana ta bardzo dobrze znosi mrozy.

Krzewy sadzimy w dobrze odleżałej glebie, umieszczając je 2-3 cm głębiej niż rosły w szkółce. Między sadzonkami warto zostawić odstępy 45-50 cm, ponieważ zbyt duże zagęszczenie malin przyczynia się do obniżenia plonu. Po sadzeniu przycinamy ich pędy do ok. 20 cm i przykrywamy je kopczykiem z torfu lub ziemi.


Sposób prowadzenia


Zabiegi pielęgnacyjne i zbiory owoców będą łatwiejsze, jeśli poprowadzimy maliny w formie szpaleru pojedynczego. Do jego założenia potrzebujemy kilku słupków o długości 2 m i średnicy 8-10 cm oraz druta o średnicy 2-3 mm. Słupki wkopujemy co 10 m, po czym rozciągamy między nimi drut na wysokości 1-1,5 m. Pędy naszych roślin przywiązujemy do rusztowania dopiero po zbiorach owoców, dbając, by na 1 m bieżący szpaleru przypadało ich nie więcej niż 10-12. Najsłabsze przycinamy tuż przy powierzchni podłoża. Jeśli nie chcemy, by tegoroczne pędy pokładały się na ziemi, 25 cm poniżej pierwszego drutu rozpinamy drugi, który będzie stanowił dla nich oparcie. Ponieważ ‘Glen Ample’ rośnie silnie, każdej wiosny warto lekko skrócić pędy pozostawione w zeszłym roku na owocowanie – wtedy krzew wytworzy więcej kwiatostanów. Uwaga: po owocowaniu pędy, które plonowały w tym sezonie, wycinamy całkowicie, ponieważ mogą się w nich rozwijać groźne szkodniki i choroby. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz