Choroby malin

Jesteś tutaj:

Choroby malin

3,3/5 (126 ocen)

Wertycylioza maliny


Kolejna choroba grzybicza malin, jednak tym razem dotyka ona przede wszystkim podziemne części rośliny, a także przyziemne części pędów. Objawami są brunatne plamy na liściach, między nerwami oraz zaginanie się ich brzegów ku górze, a w okresie niedoboru wody, wymieranie młodych pędów. Z czasem i starsze pędy zaczynają więdnąć. Po ich przecięciu powinniśmy ujrzeć ciemne zabarwienie, przynajmniej w centralnej części pędów. Specjalnie chorobę tę umieszczamy na końcu, gdyż w ostatnich latach bardzo sporadycznie pojawia się w naszym kraju, a niektóre odmiany są prawie całkowicie na nią odporne.

Choroby wirusowe malin


Choroby wirusowe malin na szczęście pojawiają się trochę rzadziej niż grzybicze, jednak złą wiadomością jest to, iż nie ma możliwości walki z nimi. Obecnie stosowane środki ochrony roślin nie są w stanie z tymi schorzeniami sobie poradzić, dlatego też możemy jedynie zapobiegać ich atakom. Przede wszystkim kupujemy krzewy tylko z uznanych szkółek. Jeżeli zaobserwujemy jakieś szkodniki (głównie mszyce), które roznoszą choroby wirusowe, należy je natychmiast zwalczyć. Pędy lub nawet całe rośliny zakażone tego rodzaju schorzeniami, należy niezwłocznie usunąć i zutylizować.

Choroby malin wywoływane są przede wszystkim różnego rodzaju grzybami. Stosując się do kilku podstawowych wskazówek, jesteśmy w stanie unikać ich ataków. Po pierwsze nie możemy malin sadzić zbyt gęsto. Po drugie, każdej wiosny należy przeprowadzić oprysk przeciwgrzybiczny, jeszcze zanim zdążą rozwinąć się kwiaty. Ponadto staramy się wybierać odmiany odporne na te choroby, a jeżeli już którąś z nich zaobserwujemy, natychmiast pozbywamy się zakażonych części rośliny. Jeżeli będziemy stosowali się do tych wskazówek, a także znali zasady prawidłowej uprawy i pielęgnacji malin, możemy każdego roku liczyć na bardzo obfite plony i nic niemiłego nas nie zaskoczy.
 

Koniecznie zobacz