Uprawa truskawek

Jesteś tutaj:

Uprawa truskawek

3,3/5 (155 ocen)

Jeżeli położymy na truskawki tunel foliowy to otrzymamy wcześniej owoce z bylin, które w ogóle do tej pory nie owocowały. Zabieg ten przeprowadzamy od 15 lutego do 15 marca.

Zbioru truskawek dokonujemy w ostatnich dniach czerwca. Owoce należą do bardzo delikatnych, toteż zbierając je nie chwytamy ich za samą truskawkę tylko urywamy wraz z szypułką. Owoce zbieramy z rana, w momencie gdy są jędrne. Nie należy zbierać truskawek po opadach deszczu, ponieważ szybko gniją.

W sklepach dostępne są odmiany owoców, kwitnące oraz owocujące przez cały czas wegetacji. Mają one mniejsze owoce, jednak doskonale nadają się do uprawy w skrzynkach balkonowych i donicach na okiennym parapecie.

Rośliny owocują najlepiej w pierwszych trzech latach po posadzeniu. Gdy minie ten czas powinno się zastąpić stare byliny nowymi truskawkami. Im krzaczki mają więcej lat, tym mniejsze owoce wydają.

Truskawki najlepiej smakują podane ze śmietanką i z cukrem. Dobre są, również maczane w czekoladzie. Z owoców robi się znakomite sorbety, lody oraz jogurtowe koktajle, a także dżemy. Są doskonałym dodatkiem do ciast i nadzieniem do czekolad smakowych.

Owoce pochodzące z szklarni mają gorszy smak od tych, które rosną na działce czy polu, są zdecydowanie mniej słodkie.
Truskawki można określić jako owocowy symbol lata. Są chętnie jadane szczególnie przez dzieci. Czasami szczególnie młodsze dzieci mają na nie uczulenie, które objawia się w postaci małych krostek.

Uprawa truskawek

Uprawa truskawek

Ptasie mleczko i truskawki


Używając galaretki truskawkowej można zrobić pyszny i szybki deser smakiem zbliżony do ptasiego mleczka. W tym celu należy kupić jedno opakowanie serka homogenizowanego oraz jedną galaretkę truskawkową na jedną osobę lub dwie galaretki i dwa serki na dwie, trzy osoby. Powinniśmy kupić serek w średniej wielkości opakowaniu. Zaczynamy przyrządzać deser od zmiksowania serka homogenizowanego. Potem rozpuszczamy galaretkę w połowie przegotowanej wody, w jakiej ją według przepisu powinniśmy rozpuścić, czyli używamy przy jednej galaretce tylko szklankę wody.

Jak galaretka wystygnie, ale jeszcze się nie zsiądzie to wlewamy ją do serka, który uprzednio przekładamy do jakiejś większej miski i całość mieszamy po czym stawiamy do lodówki, aby deser się zsiadł. Deser schłodzony podajemy w pucharkach, do dekoracji można użyć śmietany i świeżych truskawek. Smacznego!

Agnieszka Krakowiak
 

Koniecznie zobacz