Winnik - Ampelopsis - charakterystyka, wymagania, pielęgnacja i zastosowanie

Jesteś tutaj:

Winnik - Ampelopsis - charakterystyka, wymagania, pielęgnacja i zastosowanie

3,5/5 (12 ocen)

Wymagania i pielęgnacja

 

Winniki nie są pnączami wymagającymi, ale należy je sadzić na stanowiskach słonecznych do półcienistych, koniecznie osłoniętych od wiatru, gdzie lepiej przezimują. Są dość odporne na ujemne temperatury, ale nie w pełni. W ostre zimy mogą przemarzać. Kopczykując pnącze, chronimy jej część podziemną, która wiosną wyda wiele pędów. Gatunki Ampelopsis uprawiane w Polsce, charakteryzują się zmiennym przyrostem   rocznym. U winnika tojadowatego może on wynieść nawet do 3 m, a u winnika zmiennego ‘Elegans’ może nie przekroczyć 0,5 m.

 

Podłoże

 

W uprawie Ampelopsis podstawowe znaczenie ma zaciszne stanowisko, natomiast pod względem podłoża, omawianie pnącza są mniej wymagające. Radzą sobie na przeciętnej glebie ogrodowej, oczywiście większym przyrostem oraz wielkością będą charakteryzowały się okazy uprawiane na żyźniejszym podłożu, wzbogaconym kompostem, umiarkowanie wilgotnym oraz przepuszczalnym.

 

Zakup rośliny

 

Przed podjęciem decyzji o zakupie pnącza, należy znaleźć dla rośliny  odpowiednie stanowisko i dobrać konkretny gatunek rodzaju. Sadzonki należy nabywać w sprawdzonych punktach sprzedaży, cieszących się dobrą opinią. Nabywając rośliny w szkółkach, zazwyczaj można uzyskać wiele cennych informacji na temat wymagań i uprawy danej rośliny. Sadzonki powinny być w pełni zdrowe bez żadnych zmian chorobowych. Nie przerastające doniczki, ze zdrowym  systemem korzeniowym. W przypadku braku pnącza w okolicznych szkółkach i centrach ogrodniczych, można skorzystać z wysyłki internetowej, a taką usługę oferuje wiele szkółek. Jeżeli źródło jest pewne i sprawdzone, to można skorzystać i z takiej oferty sprzedaży.

 

Przygotowanie podłoża

 

Przed posadzeniem pnącza tak jak  w przypadku innych roślin, należy odpowiednio przygotować podłoże. Ponieważ roślina nie jest wymagająca, wystarczy jedynie oczyścić ziemie z nieczystości, chwastów itp. W przypadku zbyt zwięzłego podłoża, warto je rozluźnić kompostem. W przypadku ciężkiego, gliniastego podłoża, można je uzupełnić piaskiem, w celu zapewnienia wyższej przepuszczalności. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz