Winnik - Ampelopsis - charakterystyka, wymagania, pielęgnacja i zastosowanie

Jesteś tutaj:

Winnik - Ampelopsis - charakterystyka, wymagania, pielęgnacja i zastosowanie

3,5/5 (12 ocen)

Sadzenie

 

Winniki sprzedawane są w pojemnikach, dlatego też mogą być sadzone przez cały okres wegetacyjny.

Przed posadzeniem rośliny, pojemnik z bryłą korzeniową umieszczamy w pojemniku wypełnionym wodą, aby odpowiednio nawodnić bryłę korzeniową. Moczenie powinno potrwać do około 15- 20 minut, po czym sadzonkę wyjmujemy z pojemnika i sadzimy w wcześniej wykopany dołek, przynajmniej dwa razy większy od bryły korzeniowej pnącza. Pamiętajmy, że kopiąc dół wierzchnią, bardziej żyzną warstwę podłoża, oddzielamy od jałowego, znajdującego się głębiej. Dodatkowo podłoże można wzbogacić kompostem, podsypać na spód dołka i dopiero wówczas umieszczamy roślinę. W razie potrzeby rozluźniamy korzenie. Roślinę należy posadzić do około 30 cm od podpory, ściany, a w przypadku naturalnych podpór zachować jeszcze większy odstęp. Pnącze powinno być posadzone pod lekkim skosem w kierunku podpory.

Po posadzeniu roślinę można przyciąć, w celu jej lepszego rozkrzewienia. Tniemy  nawet o 2/ 3 w zależności od potrzeby.

 

Cięcie

 

Winniki nie należą do pnączy, które wymagają systematycznego cięcia.  Zazwyczaj ogranicza się ono do wiosennego usuwania uszkodzonych, chorych pędów, a w razie potrzeby ciecie można przeprowadzić w okresie wegetacji na zasadzie cięcia korygującego.


Podlewanie

 

W razie potrzeby pnącze podlewamy. Po posadzeniu systematycznie, póki roślina się nie zaaklimatyzuje i w pełni nie ukorzeni. Podlewany obficie, ale rzadko. Dla ograniczenia parowania wody, podłoże warto ściółkować. Ściółka powstrzyma także chwasty przed zbytnią ekspansją, dzięki czemu zakątek z pnączem będzie bardziej estetyczny. 

 

Nawożenie

 

Doskonałym i zalecanym nawożeniem jest nawożenie organiczne np. dobrze rozłożonym kompostem. Przy mineralnym nawożeniu, stosujemy się do wymagań producenta, kierując się zasadą, że więcej nie znaczy lepiej. Nawozy azotowe można stosować do połowy czerwca. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz