Jaką skrzynkę balkonową wybrać do kwiatów? Podpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Jaką skrzynkę balkonową wybrać do kwiatów? Podpowiadamy!

3,6/5 (23 ocen)

Ukwiecone balkony stają się domową oazą spokoju. Przykuwają uwagę i doskonale koloryzują otoczenie nawet podczas pochmurnych dni. W jakich skrzynkach najlepiej posadzić aromatyczne kompozycje?


Rodzaje skrzynek balkonowych


Skrzynki balkonowe należą do szczególnego typu donic. Bardzo często ze względu na swój kształt określane są również mianem korytek. Nie zawsze prezentują się tak samo, bo mogą być wykonane z tworzyw sztucznych, drewna bądź ceramiki. Ciekawie wyglądają również skrzynki wiklinowe i metalowe.


Skrzynki z tworzyw sztucznych


Posadzenie kwiatów w plastikowych skrzynkach wcale nie musi być tandetne. Wbrew pozorom i w tym rozwiązaniu można znaleźć szereg niewątpliwych zalet. Jedną z nich jest chociażby najniższa cena. Oprócz tego skrzynki plastikowe są dostępne w wielu kolorach, dzięki czemu można dopasować je do pozostałego wyposażenia balkonu.

Przykładowe wymiary (długość x szerokość x wysokość) i ceny skrzynek:

  • 40 x 18 x 14 cm – około 4 zł/szt.
  • 100 x 18 x 14 cm – około 13 zł/szt.
  • 39 x 27 x 20 cm (nakładana na balustradę) – około 17 zł/szt.

 

Do cech charakterystycznych skrzynek plastikowych zalicza się również lekką wagę oraz możliwość zmiany koloru pod wpływem promieniowania słonecznego. Odbarwione doniczki nie są zatem rozwiązaniem trwałym, co przyczynia się do zastępowania ich innymi typami pojemników. Skrzynki z tworzyw sztucznych najlepiej zatem poustawiać na balkonie jako tymczasowe donice dla kwiatów.


Skrzynki drewniane


Znacznie bliżej natury są z pewnością skrzynki drewniane. Materiał jest ekologiczny, a równocześnie przyjazny dla oczu. Skrzynki drewniane można zakupić w sklepie ogrodniczym lub wykonać samodzielnie. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku istotne jest zabezpieczenie drewna przed działaniem czynników atmosferycznych – promieniowaniem słonecznym, deszczem czy zmiennymi temperaturami. Drewno należy zaimpregnować i polakierować. Niekiedy celowo zmienia się naturalny kolor skrzynek. Popularny styl skandynawski przyczynił się do malowania korytek  w kolorze białym. Jednak nadal to oryginalny wygląd drewna zjednuje największe grono zwolenników.

Najlepiej wnętrze skrzynek wypełnić folią,  stanowiącą zabezpieczenie drewna przed działaniem wilgoci. Inną propozycją jest zastosowanie osłon wykonanych z tworzyw sztucznych.

Skrzynki drewniane są nie tylko cięższe od donic plastikowych, ale również droższe. Przykładowo za skrzynkę wykonaną z drewna sosnowego o wymiarach 64 x 22 x 17 cm (już zaimpregnowaną) trzeba będzie zapłacić około 30 zł/szt. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz