Winnik - Ampelopsis - charakterystyka, wymagania, pielęgnacja i zastosowanie

Jesteś tutaj:

Winnik - Ampelopsis - charakterystyka, wymagania, pielęgnacja i zastosowanie

3,5/5 (12 ocen)

Kilka uwag o rodzaju Ampelopsis

 

Rodzaj skupia wiele gatunków, które podobnie jak winorośl zaliczane są do rodziny Vitaceae. Naturalne siedliska tych roślin występują na kontynencie azjatyckim, a także w Ameryce Północnej. W uprawie, spotykane również w innych regionach świata.

 

Wybrane gatunki rodzaju:

  • Ampelopsis arborea
  • Ampelopsis aconitifolia
  • Ampelopsis bodinieri
  • Ampelopsis glandulosa (A. brevipedunculata)
  • Ampelopsis chaffanjonii
  • Ampelopsis delavayana
  • Ampelopsis denudata
  • Ampelopsis humulifolia
  • Ampelopsis japonica
  • Ampelopsis leeoides
  • Ampelopsis megalophylla
  • Ampelopsis orientalis

 

W polskich ogrodach spotykany jest przede wszystkim winnik zmienny (Ampelopsis glandulosa), a także winnik tojadowaty (Ampelopsis aconitifolia). W ofercie szkółek możemy nabyć kilka gatunków winnika m.in. winnika wielkolistnego (Ampelopsis megalophylla) oraz winnika Bodiniera (Ampelopsis bodinieri.

Winniki to pnącza, z których najwyższe mogą osiągać do około 8- 10 m, a wspinają się dzięki wąsom czepnym. Liście sezonowe. Dekoracyjność spotykanych w Polsce gatunków i odmian wynika przede wszystkim z ulistnienia, a także owoców.

 

Charakterystyka wybranych gatunków i odmian

 

Zwany pnączem porcelanowym, należy do najpopularniejszych gatunków rodzaju. Jego ojczyste strony to m.in. Wschodnia Azja. Może osiągać nawet do 8- 10 m wysokości. Pnącze drewniejące, liście zmienne, klapowane oraz  piłkowane. W pełni rozwinięte ciemnozielone, a młode w odcieniach brązu, czerwieni, fioletu. Około lipca rozpoczyna się kwitnienie, ale kwiaty nie należą do widowiskowych. Są zielonkawe i niepozorne. Dopiero owocujące rośliny zachwycają. Owoce w formie jagody, nakrapiane,  w zmiennej barwie (białe, niebieskawe do fioletowych), dojrzewające pod koniec lata i jesienią.

Dostępne w szkółkach pnącze, charakteryzuje się słabą siłą wzrostu, osiąga do około 2 m wysokości, zachwycając nie tylko barwnymi owocami, ale także klapowanymi, dekoracyjnie powycinanymi liśćmi z przebarwieniami ( odcienie zieleni, bieli i różu). To niewielkie pnącze nadaje się do  okrywania m.in.  małych budowli, a także ogrodzeń.

  • Winnik tojadowaty

Gatunek charakteryzuje się  bardzo dekoracyjnymi, ciemnozielonymi, klapowanymi, mocno powycinanymi liśćmi, które stanowią o atrakcyjności tego pnącza.  Ampelopsis aconitifolia  osiąga wysokość do około 4 m i więcej przy znaczącym przyroście rocznym. Kwiaty podobnie jak u winnika zmiennego niepozorne, ukazujące się latem, a w okresie jesiennym, zachwycający przebarwiającymi się liśćmi, a także żółto- pomarańczowymi owocami.

Uprawiany od XIX w., bez wątpienia zasługuje na uwagę, gdyż jest dość mrozoodporny i warto obsadzić nim np. ogrodzenie. Przez cały sezon będzie zachwycał dekoracyjnymi liśćmi, a późnym latem i jesienią owocami, które początkowo są bardziej niebieskawe, a dopiero po dojrzeniu zyskują ciepłe barwy.

  • Winnik tojadowaty  ‘Seattle’

Szkółkarze oferują także odmianę winnika tojadowatego o nazwie ‘Seattle’. W przeciwieństwie do gatunku, charakteryzuje się ona słabszym wzrostem. Dekoracyjne przede wszystkim z liści, ładnie prezentują się również pędy i ogonki liściowe (różowawe), które odbijają się na tle, w pełni rozwiniętych, zielonych liści. Zależnie od etapu rozwoju liście mają zmienną barwę. W okresie jesiennym, przebarwiają się i stają się słonecznym akcentem, który uzupełniony jest przez dojrzałe i barwne owoce.

  • Winnik wielkolistny

Ciekawe, rzadko spotykane, dość silnie rosnące pnącze o dekoracyjnych liściach. Liście sezonowe, podwójnie pierzasto złożone, dochodzące nawet do pół metra długości, przebarwiające się w okresie jesiennym. Pnącze doskonale nadaje się do obsadzania m.in. altan. Atutem gatunku są także owoce, po dojrzeniu bardzo ciemne (czarne), zebrane w grona.

  • Winnik Bodiniera

Kolejnym gatunkiem rodzaju Ampelopsis, dostępnym w sprzedaży jest winnik Bodiniera. Gatunek ma mniejsze przyrosty roczne niż np. winnik tojadowaty, ale zasługuje na większą uwagę ze względu na dekoracyjne liście, błyszczące, pojedyncze, lekko klapowane. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz