Bluszcz (Hedera) - pnącze do ogrodu i domu

Jesteś tutaj:

Bluszcz (Hedera) - pnącze do ogrodu i domu

3,2/5 (543 ocen)

Uprawa i pielęgnacja


Stanowisko

Bluszcz preferuje stanowisko półcieniste do cienistego, na którym lepiej się aklimatyzuje  i osiąga większe przyrosty. Warto zaznaczyć, że gatunki nakrapiane, a więc z jasnymi przebarwieniami, najlepiej uprawiać na jaśniejszym stanowisku, dzięki czemu odmiana ładniej się wybarwi.

Gatunek Hedera helix posadzony na nasłonecznionym stanowisku, będzie miał mniejsze przyrosty, a w okresie zimy będzie bardziej narażony na tzw. suszę fizjologiczną.

Podłoże

Mimo że nie ma wygórowanych wymagań jeżeli chodzi o podłoże, to jednak warto zadbać o próchniczą, wzbogaconą kompostem, wilgotną glebę, na której  roślina będzie bujniej się rozwijać. Preferuje podłoże o odczynie bardziej zasadowym.

Bluszcz - pnącze

Bluszcz - pnącze

Podlewanie

Starsze okazy nie wymagają podlewania, natomiast po posadzeniu, warto uzupełniać niedobory wody, aby roślina szybciej się zaaklimatyzowała i wytworzyła rozbudowany system korzeniowy. Pamiętajmy, że młode rośliny przez około dwa lata, charakteryzują się mniejszymi przyrostami, dopiero w kolejnych latach przyśpieszają, a roczne przyrosty mogą wynieść około metra długości (Hedera helix).

Nawożenie

Podłoże można uzupełnić dobrze przerobionym kompostem, który nie tylko wzbogaci podłoże w składniki pokarmowe, ale także poprawi jego strukturę, podłoże stanie się bardziej chłonne, a więc efektywniej będzie magazynowało wodę.

Cięcie

Bluszcz w zasadzie nie wymaga cięcia, ale w razie konieczności warto odmłodzić roślinę bądź przyciąć, aby za mocno się nie rozrastała.

Mrozoodporność

Hedera helix jest gatunkiem w pełni mrozoodpornym, jednak na niekorzystnym stanowisku, końcówki pędów mogą przemarzać. Roślina szybko się regeneruje. Bluszcz pospolity w odmianie, różni się pod względem wytrzymałości na ujemne temperatury. Podatne na przemarzanie są przede wszystkim wybrane odmiany.

Bluszcz

Bluszcz

Charakterystyka wybranych gatunków Hedera, uprawianych w mieszkaniu


Bluszcz kanaryjski – naturalne siedliska rośliny wstępują m.in. na Wyspach Kanaryjskich. W naszym klimacie wykorzystywany przede wszystkim jako roślina doniczkowa. W sprzedaży można nabyć dekoracyjne odmiany tego pnącza.

Bluszcz pospolity - wybrane odmiany.

Bluszcz kolchidzki – wybrane odmiany.

 

Wybrane odmiany do uprawy w mieszkaniu
 

Nazwa odmiany

Uwagi

‘Pixe’

Odmiana Hedera helix o drobnych, silnie powycinanych liściach.

‘Eva’

Dekoracyjna odmiana Hedera helix, która sprawdzi się w uprawie doniczkowej. Liście z kremowym obrzeżem.

‘Luzii’

Odmiana Hedera helix o pstrych liściach, stanowiąca ciekawy akcent roślinny w mieszkaniu.

‘Lancet’

Odmiana o węższych, także dekoracyjnych, ciemnozielonych liściach.

‘Ovata’

Odmiana Hedera helix o trójkątnych, ciemnozielonych liściach.

‘California’

Dekoracyjna odmiana Hedera helix  o zielonych liściach.

‘Midas Touch’

Jedna z piękniejszych odmian Hedera helix, doskonale prezentująca się  w wiszących koszach. Odmiana o żółto przebarwionych liściach.

‘Sagittifolia’

Odmiana o zielonych, silnie powycinanych liściach.

‘Gloire de Marengo’

Hedera canariensis o dużych liściach z białymi przebarwieniami.

‘Light Fingers’

Odmiana o silnie powycinanych liściach w odcieniach zieleni i żółci.

‘White Wonder’

Odmiana o obrzeżonych liściach.

‘Dentata Variegata’

Odmiana Hedera colchica z kremowym przebarwieniem.

 

Uprawa i pielęgnacja


Stanowisko

Uprawiane w mieszkaniu gatunki i odmiany Hedera, wymagają stanowiska jasnego do półcienistego. Lepiej sobie radzą na stanowiskach jaśniejszych - zwłaszcza odmiany o barwnych liściach. Formy o zielonych liściach, lepiej sobie radzą na stanowisku nie narażonym na bezpośrednie nasłonecznienie.

Na stanowisku zbyt zacienionym rośliny nadmiernie wyciągają się, natomiast na zbyt słonecznym płowieją i  mogą ulec poparzeniom. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz