Bluszcz (Hedera) - pnącze do ogrodu i domu

Jesteś tutaj:

Bluszcz (Hedera) - pnącze do ogrodu i domu

3,2/5 (552 ocen)

Temperatura

Bluszcz, należy do roślin preferujących chłodniejsze warunki, zwłaszcza zimą, wówczas temperatura powinna wynieść do około 15°C. Przy wyższych temperaturach należy zapewnić roślinie częste zraszanie.

Podłoże

Hedera poradzi sobie w standardowym podłożu, uzupełnionym rozluźniaczem. Może być uprawiana także metodą hydroponiczną.

Przesadzanie

Bluszcz przesadzamy w razie potrzeby, kiedy bryła korzeniowa wypełni pojemnik. Młode okazy przesadzamy często (każdej wiosny), starsze rzadziej, a te uprawiane w dużych pojemnikach będą wymagały jedynie zebrania wierzchniej warstwy podłoża i uzupełnienia pojemnika nowym podłożem.

Bluszcz w doniczce

Bluszcz w doniczce

Podlewanie i wilgotność

W okresie silnego wzrostu, a więc od wiosny do jesieni podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. W okresie zimowym podlewanie  ograniczamy, ale nie pozwalamy podłożu całkowicie przeschnąć.

Dla poprawienia wilgotności powietrza roślinę należy zraszać letnią, a także miękką wodą.

Nawożenie

Do prawidłowego rozwoju roślina potrzebuje także systematycznego nawożenia w okresie wzrostu. Stosujemy wieloskładnikowe nawozy płynne, co około dwa tygodnie.

Cięcie

Aby roślina ładnie się rozkrzewiła, należy ją uszczykiwać. Jeżeli zdecydujemy się na silniejsze cięcie, przeprowadźmy je w okresie wiosennym.

Inne

Bluszcz wymaga także oczyszczania liści z kurzu. W tym celu najlepiej zastosować delikatną, lekko wilgotną szmatkę.

Rozmnażanie

Zależnie od gatunku, bluszcz możemy rozmnożyć generatywnie poprzez nasiona, a także wegetatywnie poprzez sadzonki zielne, a także odkłady.

Bluszcz pospolity nie zawiązuje nasion w uprawie domowej. W ogrodzie, owoce mogą pojawić się dopiero po około 8- 10 latach.

Podstawą rozmnażania odmian jest oczywiście sadzonkowanie poprzez sadzonki wierzchołkowe bądź pędowe. Sadzonki pędowe pobieramy ze zdrowego pędu, dzieląc go na kilka części, w taki sposób, aby każda sadzonka zawierała 1-2 węzły.
Sadzonki ukorzeniamy w podłożu przepuszczalnym (mieszanka piasku i torfu), w miejscu osłoniętym przed bezpośrednim działaniem słońca. Utrzymujemy stałą wilgotność – warto pojemnik nakryć przezroczystą folią. W ciągu kilku tygodni sadzonki powinny się ukorzenić.

Rozmnażanie poprzez odkłady, polega na zagłębieniu fragmentu pędu w podłożu, uprzednio go nacinając. Podłoże w miejscu ukorzeniania, winno być umiarkowanie wilgotne, nie należy tego miejsca narażać na przesuszenie. Po wytworzeniu korzeni, odcinamy ukorzenioną sadzonkę.

Bluszcz wielkolistny

Bluszcz wielkolistny

Problemy w uprawie


W ogrodzie Hedera nie należy do roślin zajmujących, podatnych na choroby i szkodniki. Z pewnością więcej problemów bluszcz sprawi nam, uprawiany w pomieszczeniu, gdzie często w wyniku błędów uprawowych, osłabiona roślina ulega patogenom.

Z chorób grzybowych może wystąpić pierścieniowa plamistość liści, choroba o podłożu grzybowym, objawiająca się strefowymi, zasychającymi plamami. Uważajmy także na fytoftorozę, jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób roślin. W przypadku jej pojawienia się, należy usuwać porażone części roślin, a resztę kilkakrotnie opryskać, odpowiednim środkiem.
Nie zapominajmy także o bakteryjnej plamistości liści . Rozpoznamy ją po ciemnych plamach z żółtawym obrzeżem.
Ze szkodników mogą pojawić się m.in. przędziorki, mszyce, wciornastki, misecznik cytrusowiec, a także tarczniki.

Odmiany o jasnych liściach z przebarwieniami, należy uprawiać w widnym pomieszczeniu, ponieważ w zacienionym miejscu rośliny będą się wyciągać, liście nie będą ładnie przebarwione (będą bardziej zielone).

Przy zbyt małej wilgotności powietrza oraz przesuszeniu podłoża, dochodzi do zasychania liści. Zmiany na liściach pojawią się także wówczas, gdy przelejemy roślinę. Przy przelaniu Hedera, liście będą czernieć.



Uwagi końcowe

 

Bluszcz możemy wykorzystać w ogrodzie, a także przy dekoracji pomieszczeń, balkonów i tarasów. Roślina dostępna w olbrzymiej ilości odmian, nadaje się do wielu zastosowań. Z pewnością najpiękniej będzie prezentowała się w wiszącym koszu. Warto zapewnić roślinie podpory, które z czasem zostaną przez bluszcz oplecione, tworząc niezwykle ciekawe, dekoracyjne akcenty roślinne.

Czy wiesz że …

Poza walorami ozdobnymi rośliny, warto zwrócić uwagę na fakt, że uprawiana w mieszkaniu ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, gdyż pochłania substancje toksyczne z powietrza i to w sporych ilościach.  

W ogrodzie, bluszcz może pełnić rolę rośliny pnącej bądź okrywowej.  W jednej i drugiej roli, wygląda niezwykle dekoracyjnie.
Szczególnie pięknie bluszcz prezentuje się,  szczelnie pokrywając ściany zewnętrzne budynków, stanowiąc swego rodzaju izolację o wielu zaletach. Jeżeli elewacja nie jest uszkodzona z powodzeniem możemy bluszcz uprawiać w takiej formie.

Pnący bluszcz ciekawie prezentuje się także na drzewach, przy czym należy ograniczać jego rozrost, aby roślina nie zawładnęła całością drzewa.

Grzegorz Bogucki


Koniecznie zobacz