Hibiskus, Ketmia (Róża Chińska) w doniczce

Jesteś tutaj:

Hibiskus, Ketmia (Róża Chińska) w doniczce

3,6/5 (275 ocen)

Problemy z hibiskusem


Częstym problemem jest zrzucanie przez roślinę kwiatów, spowodowane zmianą miejsca, przelaniem lub przesuszeniem czy gwałtowną zmianą temperatury. Właściwie pielęgnowany hibiskus rzadko choruje. Atakowany jest czasem przez mszyce lub przędziorki. Roślinę warto wtedy wstawiać codziennie pod prysznic i starać się zmyć szkodniki. Jeśli to nie pomoże konieczne będzie zastosowanie chemicznego środka ochrony roślin.

Hibiskus (Ketmia) w doniczce

Hibiskus (Ketmia) w doniczce

Ciekawostki


Artysta Paul Gauguin malował kwiaty hibiskusa jako ozdobę wplecioną we włosy bohaterek swoich obrazów. Dla Polinezyjczyków jest to święty kwiat, noszony przez kobiety na znak akceptacji i wierności – mężatki nosiły go we włosach po prawej stronie głowy, dziewczęta niezamężne – po lewej. Dzięki sukcesowi jaki odniosły dzieła malarza, hibiskus stał się popularny w Europie. W Azji i Polinezji znany był już wiele wieków wcześniej. Kwiat hibiskusa to narodowy symbol Korei Północnej i Południowej. Doceniono go także w Chinach, nazywając miasto Chengdu – miastem hibiskusa.


Hibiskus częściej niż z rośliną doniczkową kojarzony jest z herbatą. Schłodzona napój z kwiatostanów hibiskusa dodaje energii i świetnie orzeźwia. Gorąca herbata jest stosowana jako antidotum na różne infekcje. Czerwony hibiskus (kwiat malwy sudańskiej) w swoim składzie ma wiele dobroczynnych substancji, między innymi antocyjany, chroniące przed rozwojem komórek nowotworowych, polifenole, zwalczające wolne rodniki przyspieszające proces starzenia i flawonoidy, które pozwalają zachować młodość na dłużej i chronią przed licznymi chorobami. Dodatkowo zawiera sporą dawkę witaminy C i kwasów organicznych oraz wapnia i soli mineralnych.

Tekst: Paweł Romanowicz

Korekta: Edyta Fijołek

Koniecznie zobacz