Wełnowce - groźne szkodniki. Objawy i skuteczne zwalczanie

Jesteś tutaj:

Wełnowce - groźne szkodniki. Objawy i skuteczne zwalczanie

3,3/5 (696 ocen)

W mieszkaniach trudno jednak je wykorzystać, tym bardziej, że na ogół zaatakowana jest tylko jedna lub kilka roślin. Dlatego najbardziej skutecznym i bezpiecznym, choć jednocześnie pracochłonnym i żmudnym sposobem domowym jest ręczne usuwanie owadów z roślin. Można je zdejmować wykałaczką (np. z kaktusów) lub za pomocą wacika zanurzonego w roztworze wody i alkoholu (w proporcji ok. 10:1) z niewielkim dodatkiem płynu do naczyń.


Środki chemiczne


Jeśli domowe sposoby pozbycia się szkodnika nie wystarczają lub kiedy owady zasiedliły się na roślinie bardzo licznie, konieczne staje się skorzystanie z chemicznego preparatu ochrony roślin. Ponieważ opryski środkami chemicznymi mogą być dla nas szkodliwe, warto najpierw sięgnąć po preparaty przeznaczone do podlewania np. Kohinor 200 SL, które działają układowo. Preparat przemieszcza się po tkankach rośliny i bezpośrednio trafia do układu pokarmowego owada. Oczywiście nie należy stosować tego typu środków w przypadku roślin wydających jadalne owoce (np. cytrusów), gdyż substancje chemiczne w nich zawarte kumulują się w owocach i tą drogą mogą również trafić do naszego organizmu. Wśród preparatów polecanych do walki z wełnowcami znajdują się także: Mospilan 20 SP, Confidor 200 SL, Provado Plus AE, Calypso 0,015 AL, Imido 200 SL, Imidor 200 SL, Kogan 200 SL .

A skąd ciepłolubne wełnowce biorą się w Polsce? Do szklarni i do mieszkań trafiają najczęściej z roślinami pochodzącymi z importu. W łagodniejszym klimacie rozwijają się bowiem znacznie lepiej i szybciej niż w naszym kraju.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz