Papirus (cibora, cyperus) - uprawa, pielęgnacja i odmiany

Jesteś tutaj:

Papirus (cibora, cyperus) - uprawa, pielęgnacja i odmiany

3,4/5 (646 ocen)

Jeżeli zauważymy, że końce papirusa nabierają brunatnej barwy, może chodzić o za suche powietrze lub używanie podlewania twardej wody. Suche powietrze sprzyja też atakom tarczników, przędziorków oraz wełnowców. Jeżeli łodyga jest łamliwa, może to zaś sugerować nadmierne nawożenie.

Papirus w doniczce

Papirus w doniczce
 Odmiany cibory

 

  • Cyperus alternifolius czyli cyperus zmienny jest najpopularniejszą odmianą uprawianą w doniczce. Jego ojczyzną jest Madagaskar. Dorasta do 60 cm wysokości. Na wierzchołku łodygi ma cienkie, ostre liście, ułożone na  kształt parasola. W jego środku pojawiają się kwiaty o zabarwieniu zielono- brunatnym. Albo variegata jest odmianą ozdobą cyperusa zmiennego. Ma liście paskowane w kolorze biało zielonym, natomiast Gracilis to odmiana karłowata.
  • Cyperus papyrus- nadaje się do obsadzania oczek wodnych, dorasta do wysokości prawie 2 metrów wysokości, w naturalnym środowisku rośnie na bagnach Nilu.
  • Cyperus diffusus pochodzi z Mauritiusa. Charakteryzuje się imponującymi kłosowatymi kwiatostanami, które mogą być nawet o 30 cm dłuższe niż liście. Roślina dorasta do 90 cm.
  • Cypersu albostriatus przypomina wcześniej omawianą odmianę. Ma piękne żółte lub kremowe liście
  • Cyperus escylentus pochodzi z Indii, można go spotkać także w Afryce. Roślina dorasta do 38 cm, ma jadalne bulwy, zwisające liście i żółtobrązowe kwiatostany.
  • Cypersu haspan swoją ojczyznę ma w Indonezji. Dorasta nawet do 100 cm. Charakteryzuje się wytrzymałymi łodygami, jego czerwonawe kwiatostany tworzą na szczycie łodyg piękne wiechy.
  • Cyperus brevifolus występuje w Ameryce. Roślina tworzy duże kępy. Na szczycie łodygi można zauważyć jedynie trzy liście.

Papirus - cibora

Papirus - cibora

Papirus to elegancka, mało wymagająca oraz szybko rozrastająca się roślina. Można ją uprawiać zarówno doniczce, ale także w ogrodzie, wynosząc w pojemniku na okres letni. Odpowiednia odmiana może też ozdobić nasze oczko wodne. Warto zastanowić się na którymś rodzajem tej rośliny egzotycznej, by  wprowadzić do domu trochę tropikalnego klimatu.

Dobre nasiona papirusa dostępne są w tym sklepie

Papirus doniczkowy

Papirus doniczkowy

Marta Niegierewicz

Koniecznie zobacz