Jak uprawiać paprocie?

Jesteś tutaj:

Jak uprawiać paprocie?

3,4/5 (118 ocen)

Przesadzanie i rozmnażanie


Zwykle przesadzamy rośliny co roku, ale jeśli nie jest to niezbędne, możemy zabieg ten przeprowadzać rzadziej. Ponieważ paprocie są roślinami leśnymi, będą oczekiwały podłoża żyznego, z dużą ilością materiału organicznego i o lekko kwaśnym odczynie. Najlepsza dla nich będzie mieszanka torfu, ziemi kompostowej i rozluźniającego piasku. Jeśli nie możemy jej przygotować samodzielnie, w sklepie ogrodniczym łatwo kupimy gotowe podłoże do uprawy paproci. Należy również pamiętać o regularnym dokarmianiu nawozami przeznaczonymi dla roślin zielonych. Paprocie nie wydaja kwiatów, rozmnażając sie na ogół za pomocą rozsiewanych zarodników lub ewentualnie podziemnych kłączy. W uprawie doniczkowej łatwiejszym sposobem będzie pozyskanie sadzonek z kłaczy, niż wysiew zarodników, gdyż te do wykiełkowania potrzebują dość szczególnych warunków.

Łosie rogi - paproć

Łosie rogi - paproć


Temperatura


Nieco bardziej zróżnicowane wymagania paprocie mają w stosunku do temperatury. Niektóre z nich oczekują zapewnienia im przez cały rok temperatury pokojowej na poziomie 18-24° C (np. zanokcica gniazdowa, adiantum klinowate, orliczki). Inne wolą zimą nieco niższy zakres 10-15° C, niż latem 20-24°C (niektóre Nefrolepisy, ciemnotka).

Zanokcica gniazdowa - Asplenium nidus

Zanokcica gniazdowa - Asplenium nidus

Uwagi dodatkowe


Wśród paproci doniczkowych mamy też pewną różnorodność związaną z dostosowaniem się do warunków panujących w mieszkaniu. Są bowiem wśród nich gatunki dość wytrzymałe na suche powietrze, mniejszą ilość światła i czasowy brak wilgoci np. ciemnotka okrągłolistna (Pellaea rotundifolia), ale także bardzo wrażliwe np. adiantum klinowe (Adiantum cuneatum). Kiedy jednak poznamy wymagania posiadanej przez nas paproci i postaramy się zadbać o ich spełnienie, na pewno będziemy zachwyceni bujnym wzrostem i niezwykłą, nieco tajemniczą uroda tych roślin.


Adiantum (złotowłos, niekropień)

Adiantum (złotowłos, niekropień)

Tekst: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz