Woda w ogrodzie - bogactwo form do wyboru

Jesteś tutaj:

Woda w ogrodzie - bogactwo form do wyboru

3,5/5 (38 ocen)

Pamiętajmy, że takie rośliny potrzebują podłoża bardzo obfitego w składniki odżywcze. Swoje miejsce w oczku wodnym znajdą także rośliny rosnące pod wodą, takie jak moczarka kanadyjska lub rogatek sztywny albo dryfujące po powierzchni wody, takie jak rzęsa wodna czy hiacynt wodny. Warto zastosować się do zasady mówiącej o tym, że jedną trzecią roślin mają stanowić rośliny rosnące pod wodą.

Oczko wodne w ogrodzie

Oczko wodne w ogrodzie

Dbamy o czystość wody


Najczęstszym powodem tego, ze woda w oczku staje się mętna i zielona są rozwijające się w zastraszającym tempie glony, żywiące się substancjami organicznymi. By, choć trochę ograniczyć ten proces dobrze jest zrezygnować z sadzenia w pobliżu zbiornika wodnego drzewek i krzewów liściastych. Koniecznie zbiornik wodny należy też wyposażyć w pompę lub filtr, dostosowany do wielkości oczka. Pomaga też systematyczne wyławianie i wyrzucanie kompostu, hodowanie w oczku zwierząt czyszczących wodę oraz, jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie środków chemicznych, natychmiastowe usunięcie martwych glonów.  

Warto pamiętać o jeszcze innym aspekcie wody w ogrodzie, mianowicie urządzeniach nawadniających oraz zraszających. Ogród to ogromna powierzchnia do podlewania, jednak rośliny bardzo potrzebują wody do prawidłowego rozwoju. Zamiast tradycyjnego węża i długich godzin spędzanych na podlewaniu, polecane są obecnie elektroniczne systemy nawadniania, które są bardzo wygodne i praktycznie nie wymagają naszego zaangażowania. Jeżeli z jakichś powodów nie zdecydujemy się na nie, to alternatywą są na przykład zraszacze wahadłowe, znacznie ułatwiające nam pielęgnację ogrodu.

Jak widać utrzymanie wody w ogrodzie w idealnym stanie wymaga nieco wysiłku i dobrego planowania, jednak efekt jest tego wart. Pomyślmy o tym, kiedy odpoczywamy w pobliżu pięknego oczka wodnego we letni dzień.

Strumyk w ogrodzie botanicznym

Strumyk w ogrodzie botanicznym

Oczko wodne w ogrodzie

Oczko wodne w ogrodzie

Woda w ogrodzie

Woda w ogrodzie

Ryby w oczku wodnym

Ryby w oczku wodnym

Marta Niegierewicz


Koniecznie zobacz