Jak zrobić piaskownicę drewnianą dla dzieci?

Jesteś tutaj:

Jak zrobić piaskownicę drewnianą dla dzieci?

3,2/5 (142 ocen)

Typowe piaskownice mają proste kształty, które w planie są prostokątami albo innymi wielokątami foremnymi. Bardzo często wokół piaskownicy znajduje się miejsce przeznaczone do siedzenia, co znacznie ułatwia zabawę w piasku.

Chcąc zapewnić czystość piasku z pewnością nie powinno rezygnować się z dekli przeznaczonych do nakrywania piaskownic. Podobnie jak same piaskownice tak i dekle można wykonać samodzielnie lub kupić gotowe.

Piaskownica kolorowa jest bardziej atrkacyjna dla dziecka

Piaskownica kolorowa jest bardziej atrkacyjna dla dziecka


Przygotowanie podłoża


Pierwszą czynnością po ustaleniu położenia piaskownicy będzie oczywiście odpowiednie przygotowanie podłoża. Warto oznaczyć krawędzie planowanej piaskownicy – w tym celu przeważnie wykorzystuje się drewniane paliki i sznurek. Po zaznaczeniu obwodu można rozpocząć usuwanie ziemi. Na jakiej głębokości? Przeważnie wynosi okna około 0,20 m.

Teren przygotowany pod piaskownicę powinien być równy i pozbawiony kamieni bądź korzeni. Należy po usunięciu humusu wyczyścić podłoże. Sprawdzonym rozwiązaniem będzie zastosowanie specjalnych mat pod piaskownice. Pozwolą one na zabezpieczenie piaskownicy przed niechcianymi chwastami. W ten sposób zabezpieczone dno pozwoli na zapewnienie estetyki i higieny w miejscu zabawy.

Piaskownica drewniana

Piaskownica drewniana


Ścianki, pokrywa piaskownicy


Prace polegające na samodzielnym wykonaniu piaskownicy nie są w cel skomplikowane, co znacznie umożliwia zmniejszenie kosztów związanych z posiadaniem drewnianej piaskownicy w ogrodzie. Po przygotowaniu podłoża przystępuje się do budowy ścianek piaskownicy – w tym celu wykorzystuje się przeważnie kantówki oraz strugane deski. To właśnie z nich powstają ściany piaskownicy, które decydują o wymiarach pokrywy.

Drewnianą pokrywę piaskownicy zaleca się wykonywać z dwóch części, dzięki czemu podnoszenie pokrywy nie będzie sprawiało trudności. W przypadku drewnianych pokryw sprawdzają się rozwiązania wentylowane – najlepiej,  aby przykręcane deski znajdowały się w odstępach około 1cm.

Drewniana piaskownica wykonana samodzielnie z pewnością będzie cieszyła się zainteresowaniem dzieci. Warto również  pomyśleć o innych ogrodowych atrakcjach takich jak chociażby huśtawki czy drewniane domki… Jednak niech to drewniana piaskownica będzie początkiem samodzielnego majsterkowania.
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz