Ogród w stylu wiejskim

Jesteś tutaj:

Ogród w stylu wiejskim

3,5/5 (57 ocen)

W kompostowniku powinny się znajdować zdrowe części roślin oraz ziemia bez chwastów, resztek jedzenia, te ostatnie przyczyniają się tylko do rozwoju robactwa. Na kompost nie przeznaczamy, także roślin, które trudno się rozkładają, na przykład liści dębu.

Planując obsadzenie ogrodu w rośliny warto przeznaczyć prostokątny plac pod warzywniak, który umieszczamy z boku, tuż przy ogrodzeniu. Warzywniak można odgrodzić od reszty ogrodu niską siatką, aby nie zniszczyły młodych warzyw dzieci i zwierzęta. W warzywniku warto posadzić, pomidory, ogórki, buraki i rzodkiewkę. Należy pamiętać o tym, aby nie siać co roku tych samych warzyw na tym samym stanowisku. Po pierwsze w kolejnym roku ziemia nie będzie bogata w potrzebne roślinom substancje odżywcze i po drugie na warzywa przeniosą się choroby, które pozostały w glebie po pierwszym roku uprawy.

Jeżeli chodzi o kwiaty to warto obok tarasu posadzić dalie, peonie i pachnący groszek. Obok nich mogą rosnąć goździki brodate, liliowce i malwy.

Ogród w stylu wiejskim

Ogród

W wiejskim ogrodzie powinny także rosnąć drzewa owocowe: wiśnia, czereśnia, śliwa, grusza i jabłoń. Należy posadzić je w rzędach, zachowując między drzewami odpowiedni odstęp.

Poza tym w ogrodzie muszą też rosnąć zioła: majeranek, mięta pieprzowa, bazylia czy melisa.

Nie może zabraknąć, także poziomek i truskawek. Owoce te możemy zbierać już od początku czerwca. Ogrodowe pachną tak samo jak leśne, a zbiera się je praktycznie przez całe wakacje.

Gdy chcemy odgrodzić się od wścibskich spojrzeń sąsiadów to warto posadzić przy płocie winorośle. Owoce winogron dobrze gaszą pragnienie, warto więc połączyć przyjemne z pożytecznym.

Wiejski ogród powinien pachnieć ziołami, kwiatami i być pełen owoców. Powinno czuć się w nim naturę i ekologię.
Dla mnie wiejski ogród to trochę lenistwa, dużo swobody oraz piękno, którego nie jest wstanie stworzyć najlepszy architekt.

Agnieszka Krakowiak
 

Koniecznie zobacz