Mak polny - uprawa, właściwości i zdjęcia

Jesteś tutaj:

Mak polny - uprawa, właściwości i zdjęcia

3,2/5 (173 ocen)

Zastosowanie


Mak polny zazwyczaj można spotkać w ogrodach przydomowych i wiejskich, w takich gdzie rosną inne kwiaty polne. Często też dziko rośnie na łąkach czy w przydrożnych rowach. Warto jednak zwrócić większą uwagę na tę roślinę i wkomponować ją w kwiatowe rabaty lub wykorzystać do zagospodarowania nią terenu przy płocie albo wzdłuż ścieżek. Dzięki swojej odporności na zanieczyszczenia środowiskowe oraz spaliny samochodowe może swobodnie, bez wpływu na jego wzrost i wizualność, rosnąć przy ruchliwych drogach lub na terenach miejskich. Barwnie i okazale prezentuje się kiedy rośnie w grupie, trzeba tylko pamiętać, aby nie był wysiany za gęsto.

Kwiat maku

Kwiat maku

Właściwości lecznicze


Płatki kwiatowe maku polnego zbiera się na przełomie maja i czerwca. Wysuszone płatki wykorzystywane są do przygotowania naparu lub syropu, czasem kapsułek i łączy się je z ziołami o podobnych właściwościach. Kwiaty maku bogate są w alkaloidy, związki śluzowe oraz sole mineralne, co pozytywnie wpływa na błony śluzowe górnych dróg oddechowych, zmniejszając ich podrażnienie oraz powoduje lepsze odksztuszanie. Surowiec pomaga w nieżytach jamy ustnej i gardła, a sporządzony na jego bazie syrop zalecany jest przy uporczywym kaszlu, przede wszystkim występującym u dzieci i seniorów. Napar stosowany zewnętrznie pomaga w stanach zapalnych skóry. Przedawkowanie preparatów wytworzonych na bazie maku polnego może wywołać nudności i senność. Uprawa maku, który ma posłużyć w celach farmaceutycznych i kosmetycznych jest regulowana ustawą.

Dodatkowo barwnik zawarty w czerwonych płatkach maku wykorzystywany jest do barwienia leków, a także win i napojów oraz farbowania tkanin, skóry i papieru.


Zdjęcia maku


Wieniec kwiatowy z maków polnych

Wieniec kwiatowy z maków polnych

Kwitnące maki

Kwitnące maki

Maki w ogrodzie

Maki w ogrodzie

Mak - kwiaty

Mak - kwiat

Nasiona maku do siewu kupisz tutaj

Tekst: Edyta Fijołek
 

Koniecznie zobacz