Wybieramy cebulki hiacyntów do ogrodu i domu

Jesteś tutaj:

Wybieramy cebulki hiacyntów do ogrodu i domu

3,6/5 (22 ocen)

Hiacynty to całkowicie mrozoodporne kwiaty, które nadają się do uprawy w ogrodzie oraz w domowych doniczkach. Poza tym świetnie sprawdzają się w roli kwiatów ciętych, gdyż w wazonie zachowują świeży wygląd przez ok.  tydzień. Oprócz tego, że ubarwiają się na wiele różnych i intensywnych kolorów, mają też inną zaletę – mocno pachną. Dzięki temu hiacynty to jedne z najbardziej uwielbianych kwiatów. Nie można się więc dziwić, że ich cebulki należą do stałej oferty każdego szanującego się sklepu ogrodniczego.


JAKIE CEBULKI KUPIĆ?


Cebulki hiacyntów powinny być jędrne i zdrowe. Nie może być na nich widać uszkodzeń mechanicznych. Poza tym najlepiej kupować okazy o jak największej średnicy, ponieważ będą szybciej się rozwijać. Warto wiedzieć, że u dobrych sprzedawców nabędziemy także cebule preparowane, które są przygotowane do pędzenia hiacyntów. Często też do kompletu oferuje się specjalne szklane wazony rozszerzone u góry niczym kielich i ze zwężoną szyjką, dzięki której korzenie cebul mogą być ciągle zamoczone w wodzie, a one same – już nie.

Pamiętajmy, że bezpośredni kontakt z cebulkami hiacyntów może niekiedy powodować podrażnienie skóry, dlatego osoby wrażliwe powinny przy ich sadzeniu używać rękawiczek.


WYGLĄD CEBULEK


Cebulki hiacyntów są okrągłe i przy tym niezwykle kształtne, oraz dorodne – mogą osiągać nawet do 20 cm obwodu. W centrach ogrodniczych najczęściej spotyka się jednak okazy mające od 15 do 18 cm. Łuski zewnętrzne cebulek są suche i raczej cienkie. Co ciekawe, u odmian kwitnących na biało i żółto okrywa przybiera kolor od białego po srebrzysty, natomiast u odmian o kwiatach różowych, czerwonych, niebieskich lub fioletowych łuski są czerwone lub amarantowe.


KIEDY SADZIĆ CEBULKI?


Cebulki hiacyntów należy sadzić w okresie od września do października. Jeśli zależy na tym, by cieszyć się widokiem kolorowych kwiatów jak najdłużej, powinniśmy sadzić cebulki grupami co tydzień. Kwiaty będą się rozwijać od kwietnia do maja.

Hiacynty można także pędzić w domowych warunkach. Wtedy zabieg przeprowadza się w środku zimy – np. w listopadzie.


JAK SADZIĆ CEBULKI?


Zanim przystąpimy do sadzenia cebulek hiacyntów, powinniśmy je przez ok. 15 minut moczyć w mieszaninie fungicydów zawierającej Kaptan oraz Topsin.

Ważne, by przy uprawie w gruncie podłoże przygotować już rok wcześniej poprzez jego dobre spulchnienie i zmieszanie z obornikiem. We właściwym czasie sadzimy cebulki na głębokości ok. 12 cm w odstępach co 15 cm. Nie zapominajmy, by rabatę na zimę okryć stroiszem. Z kolei w uprawie doniczkowej należy sięgać po pojemniki o głębokości ok. 30 cm. Wypełniamy je ziemią ogrodniczą o wysokich właściwościach, a na dnie układamy warstwę drenażu. Dobrze, aby doniczki miały duże otwory odpływowe. Na zimę pojemniki można albo zdołować w ogrodzie i okryć rośliny, albo postawić je w piwnicy.


GDZIE SADZIĆ CEBULKI?


Hiacynty preferują stanowisko dobrze nasłonecznione, jednak poradzą sobie także w miejscu lekko zacienionym. Warto wiedzieć, że cebulki tych kwiatów można umieścić w glebie pod drzewami, których korony są na tyle rzadkie, że wiosną przepuszczają sporo światła. Co do gleby – powinna być żyzna, lekka, piaszczysta i wilgotna (hiacyntom pasuje wysoki poziom wody gruntowej).
Jeśli chodzi o rozmieszczenie w ogrodzie, to hiacynty nadają się na obwódki, do grupy kwiatów posadzonych na trawniku, przed żywopłoty oraz do ogrodów skalnych. Dobrze komponują się z narcyzami.


ROZMNAŻANIE CEBULEK


Hiacynty można rozmnażać z cebulek przybyszowych tworzących się po kilku latach przy piętkach cebul matecznych. Trzeba jednak pamiętać, że cebulki takie potrzebują czasu, by trochę podrosnąć i zakwitnąć. Ciekawostką jest to, że możemy wpłynąć na liczbę powstałych cebulek przybyszowych. W tym celu należy piętkę i podstawę cebuli matecznej naciąć na krzyż lub delikatnie wydrążyć, a następnie posadzić ją piętką do góry.


WYKOPYWANIE I PRZECHOWYWANIE CEBULEK


Cebulki hiacyntów mogą pozostawać w glebie przez kilka lat, jednak niewykopywanie ich przez dłuższy czas grozi porażeniem roślin przez choroby. Najrozsądniej zatem co mniej więcej dwa lata (może być też co roku) wykopywać je pod koniec czerwca i odkładać na przechowanie do jesieni. Pamiętajmy, że pomieszczenie, w którym je umieścimy, powinno być chłodne, suche i przewiewne.


UPRAWA


W trakcie uprawy hiacynty wymagają odpowiedniego nawożenia. Gdy rośliny zaczną wypuszczać liście, należy każdy metr kwadratowy plantacji dokarmić porcją ok. 20 g saletry amonowej, saletry wapniowej bądź siarczanu amonu. Z kolei gdy pojawi się kwiatostan, należy trzykrotnie podać taką samą dawkę nawozu wieloskładnikowego. Ponieważ hiacynty mogą utworzyć naprawdę pokaźne kwiatostany, należy je podpierać patyczkami. A gdy kwiaty już przekwitną, musimy je usunąć. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz