Konwalia majowa

Jesteś tutaj:

Konwalia majowa

3,4/5 (78 ocen)

Na bardziej nasłonecznionych stanowiskach, należy zapewnić jej większą wilgotność podłoża, tak więc nie obędzie się bez podlewania, koniecznie w czasie przedłużającej się suszy.

Warto wiedzieć, że na bardzo zacienionym stanowisku konwalie nie będą kwitły, ale utworzą zwarty kobierzec. Warto wykorzystać ją do zagospodarowania właśnie takich, słabo dostępnych miejsc.     

Konwalia majowa na odpowiednim stanowisku, może stać się bardzo ekspansywna, nie warto jej sadzić w bezpośrednim sąsiedztwie z roślinami, które nie będą w stanie oprzeć się ekspansji rośliny.

Ponieważ konwalia majowa należy do roślin długowiecznych, warto ją wykorzystać przy aranżacji mniej dostępnych zakątków w ogrodzie, gdzie będzie mogła bez naszej interwencji rozrastać się do woli.

Młode okazy podczas srogich zim mogą ucierpieć, dlatego zaleca się okrywanie roślin np. gałązkami z drzew iglastych.

Konwalia majowa

Konwalia majowa

Rozmnażanie


Convallaria majalis jest byliną, którą bez problemu można rozmnożyć generatywnie bądź wegetatywnie. Najczęstszym sposobem rozmnażania jest podział rośliny, który najlepiej przeprowadzić w okresie, kiedy roślina przejdzie w stan spoczynku, a więc od października. Na miejsce stałe można ją sadzić do pierwszej połowy listopada. Kłącze należy podzielić na około 10 cm odcinki, a następnie posadzić na głębokość około trzech centymetrów czyli dość płytko. Rozstawa sadzonych roślin, powinna wynieść około 20 - 25 cm pomiędzy rzędami, a w rządku 5 - 10 cm.


Choroby i szkodniki


Konwalia majowa nie należy do roślin podatnych na choroby i szkodniki, jednak czasami może zostać porażona przez choroby grzybowe m.in. szarą pleśń.

Konwalie majowe

Konwalie majowe

Konwalia majowa jako roślina ozdobna


Konwalie to dekoracyjne rośliny, które bez wątpienia powinny zagościć w ogrodzie. Najlepiej sadzić je w zacienionych zakątkach np. z paprociami. Dekoracyjne kwiaty rozjaśnią półcienisty zakątek i przepełnią go słodkawym zapachem. Uprawiane na rabatach muszą być pilnowane ze względu na swoją ekspansywność. Konwalia majowa to roślina okrywowa, więc może zastąpić trawnik w mniej dostępnych i zbyt cienistych zakątkach. Szczelnie pokrywa duże powierzchnie pod koronami drzew, a także krzewów. Nadają się także do uprawy pojemnikowej. Doskonale czują się w misach, donicach i innych pojemnikach. Taka forma uprawy pozwala uprawiać je także na balkonie i tarasie. W maju konwalia majowa jest powszechnie wykorzystywana na drobne bukiety. Jeżeli chcemy wcześniej cieszyć się pięknem kwitnących konwalii, warto przeprowadzić jej pędzenie, a więc pobudzić ją do wcześniejszego rozpoczęcia wegetacji. Pędzenie można przeprowadzić w uprawie pojemnikowej, przenosząc misę z konwaliami do cieplejszego pomieszczenia. Przekwitłe konwalie można posadzić w ogrodzie.

Konwalia majowa

Konwalia majowa

Konwalia majowa jako roślin lecznicza


Wszystkim dobrze znana konwalia majowa wykorzystywana jest w medycynie czy też kosmetyce. Zawiera liczne substancje aktywnie biologiczne, które decydują o jej właściwościach. Najważniejsze z nich to :

  • Kardenolidowe glikozydy nasercowe
  • Saponiny
  • Flawonoidy
  • Kwasy organiczne
  • Sole mineralne

Ze względu na skład chemiczny i umiejętne stosowanie konwalia majowa poprawia krążenie krwi oraz pracę serca, a także działa moczopędnie oraz napotnie. Wpływa na pracę mięśnia sercowego. Jako ziele stosuje się kwiatostan oraz liście, które ścina się w na przełomie maja i czerwca, a następnie suszy w zacienionym pomieszczeniu, ale przewiewnym. Ziela nie stosujemy samodzielnie, nie przygotowujemy preparatów, ponieważ bardzo łatwo przekroczyć granicę bezpiecznego stosowania. Najlepiej stosować preparaty dostępne w aptece. Olejek eteryczny rośliny wykorzystywany jest w kosmetyce np. przy produkcji kosmetyków.

Konwalie majowe

Konwalie majowe

Uwagi końcowe


Konwalia majowa jest rośliną trującą, dlatego należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza, jeżeli w ogrodzie bawią się najmłodsi. Czerwone owoce są bardzo interesującym i wyrazistym akcentem w ogrodzie, który z pewnością zwróci uwagę dzieci. Niebezpieczna jest także woda w wazonie, w którym znajduje się bukiet z konwalii. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zatrucia taką wodą, należy ją często zmieniać. Ścięte kwiaty konwalii wydzielają sok i to właśnie on jest zagrożeniem.

Wysokiej jakości sadzonki, kłącza konwalii majowej kupisz tutaj

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz