Sasanki - kwiaty zwiastujące wiosnę

Jesteś tutaj:

Sasanki - kwiaty zwiastujące wiosnę

3,5/5 (61 ocen)

Przy sadzeniu roślin, odstępy pomiędzy roślinami powinny wynieść nie mniej jak 30 cm.

Nie są absorbujące w uprawie, na jednym stanowisku mogą rosnąć do kilku lat, ale także nie należą do roślin żywotnych, zwłaszcza formy mieszańcowe. Żywotność tych roślin to zaledwie kilka lat.

Ponieważ posiadają rozbudowany system korzeniowy, dość głęboki, tak więc nie lubią przesadzania. Nie zaleca się przesadzania roślin, zwłaszcza starszych.

Sasanki

Sasanki

Sasanka nie znosi zalegającej wody, doskonale sobie radzi przy ograniczonych opadach deszczu, zniesie nawet przedłużającą się suszę. Nie obawiajmy się także mrozów, gdyż sasanka należy do roślin mrozoodpornych.

Jeżeli chcemy rozmnożyć sasankę pamiętajmy, że najprostszy sposób to rozmnażanie generatywne poprzez nasiona.
Wielką zaletą sasanek jest ich podwyższona odporność na atak patogenów oraz szkodników.

Sasanki najlepiej rozmnożyć generatywnie poprzez nasiona. Rozmnażanie poprzez podział  jest bardzo inwazyjne i ryzykowne (sierpień). Nasiona wysiewamy zaraz po zbiorze, ponieważ, bardzo szybko tracą zdolność kiełkowania. Aby pozbyć się aparatów lotnych, warto przetrzeć nasiona z piaskiem. Warto przygotować sobie skrzynki wypełnione przepuszczalnym podłożem bądź wysiać nasiona wprost na zagon. Wysiane nasiona należy przysypać cienką warstwą piasku i nakryć folią. Wysiane w lipcu, powinny wykiełkować po około miesiącu. Uzyskaną rozsadę wysadzamy na wiosnę przyszłego roku.
Pamiętajmy, że przy rozmnażaniu sasanek z nasion, uzyskane rośliny mogą  różnić się od rośliny matecznej. Roślinę o takich samych cechach uzyskamy poprzez rozmnażanie wegetatywne.

Sasanka - kwiat

Sasanka - kwiat

Zastosowanie


Sasanki to pięknie kwitnące byliny, które bez wątpienia powinny być obecne  w każdym ogrodzie. Zróżnicowanie gatunkowe sprawia, że odnajdą się w każdej stylistyce. Barwne i delikatne, odmienią oblicze niejednej wiosennej  rabaty. Szczególnie pięknie prezentują się na skalniakach oraz w ogrodach naturalistycznych. Doskonałym towarzystwem dla sasanek są iglaki, rośliny cebulowe, pozostałe wiosenne byliny, a nawet niewielkie trawy.

Białe Sasanki

Białe Sasanki

Ważne  


Soki wydzielane przez sasanki mogą podrażnić skórę. Mimo że sasanka zawiera trujące alkaloidy (anemoninę i protoanemoninę), przy umiejętnym stosowaniu wykazuje  także właściwości uspokajające.

Dobre nasiona sasanki do nabycia tutaj

Grzegorz Bogucki


 

Koniecznie zobacz