- 1/8
- Następne
ROZMNAŻANIE CEBULEK
Do rozmnażania mieczyków można wykorzystać cebulki przybyszowe, które należy wysiewać na osobnym zagonie na wiosnę (tak jak nasiona). Pamiętajmy, że byliny te nigdy nie kwitną w pierwszym roku uprawy – zazwyczaj muszą minąć co najmniej dwa lata od posadzenia rośliny.
PRZECHOWYWANIE CEBULEK
Jak już wspomniano, bulwy wykopuje się z ziemi po około czterech tygodniach od zakwitnięcia roślin. Należy je koniecznie wysuszyć – najlepiej zostawić je na kilka dni w przewiewnym miejscu. Następnie trzeba je wyczyścić i zdjąć z nich łuski, resztki starych cebulek macierzystych oraz oddzielić cebulki przybyszowe. Tak przygotowane cebulki mogą przeczekać zimę w suchym pomieszczeniu o temperaturze ok. 5–8°C.
ODMIANY
W zależności od typu mieczyka będziemy mieli do czynienia z cebulkami różnej wielkości, z których to wyrosnąć mogą setki różnych kwiatów. Odmiany miniaturowe zazwyczaj mają kwiaty o kilkucentymetrowej średnicy i dorastają do ok. 50 cm wysokości, wielkokwiatowe zaś są w stanie wytworzyć kwiaty o średnicy sięgającej 15 cm, przy czym na łodydze może ich wyrosnąć nawet kilkanaście. Przede wszystkim jednak mieczyki grupuje się wedle kolorów. Najpopularniejsze odmiany to:
- żółte – np. Nova Lux, Mary Housley, Priscilla,
- czerwone – np. Traderhorn, Oscar, Black Jack,
- fioletowe – np. Sonate Schelde, Purple Flag,
- białe – np. Amsterdam, Super Star,
- zielone – np. Green Star, Emerald Isle.
UPRAWA
Ponieważ mieczyki cechują się wzniosłym pokrojem, a niekiedy ich kwiatostany stają się ciężkie, dobrze uprawiać je przy palikach bądź przy obręczach podporowych. Poza tym musimy pamiętać o tym, by w miarę przekwitania wycinać uschnięte kwiatostany, ponieważ w przeciwnym razie rośliny zaczną się wysilać na tworzenie nasion. Z kolei gdy zależy nam na tym, aby kwiaty nadawały się na bukiety do wazonów, powinniśmy zostawić na roślinie jak najwięcej liści, które będą odżywiały nowo powstałe cebulki. Najlepiej mieczyki o takim przeznaczeniu ściąć na etapie, gdy przekwitną pierwsze kwiaty w kwiatostanie.
Koniecznie trzeba też pamiętać o regularnym podlewaniu bylin, zwłaszcza w trakcie suszy.
Wysokiej jakości cebulki mieczyków kupisz tutaj
BIBLIOGRAFIA
1. Brown K., Kwiaty cebulowe na każdą porę roku, wyd. Murator, Warszawa 2001, s. 136.
2. Gawłowska A., Rośliny cebulowe, wyd. SBM, Warszawa 2014, s. 60.
3. Gawryś A., Mali rycerze, [w:] „Kwietnik”, nr 8/2008, s. 28–31.
4. Jacobi K., Kwitnące rośliny cebulowe i bulwiaste, przeł. Walczak J.S., Oficyna Wydawnicza MULTICO, Warszawa 1999, s. 72–75.
5. McHoy P., Letnie rośliny cebulowe. Poradnik ogrodniczy, wyd. ELIPSA, Warszawa 2002, s. 40–41.
6. Pruchniewicz K., Królewskie dostojeństwo mieczyków, [w:] „Ogrody”, nr 4/2007, s. 22–25.
7. Sadzimy mieczyki, [w:] „Mój Piękny Ogród”, nr 5/2005, s. 54.
8. Sochacki D., Rośliny cebulowe w ogrodzie, wyd. „działkowiec”, Warszawa 2006, s. 70–71.
9. Wendebourg W., Rośliny cebulowe, przeł. Świdzińska M., wyd. Bauer-Weltbild Media, Warszawa 2006, s. 52.
Dagmara Deska