Jakie cebule kwiatowe sadzimy jesienią? Sprawdź z nami

Jesteś tutaj:

Jakie cebule kwiatowe sadzimy jesienią? Sprawdź z nami

3,5/5 (78 ocen)

Wrzesień i październik to czas, gdy w ogrodach i na działkach tworzymy kompozycje, w których pierwsze skrzypce grają cebule kwiatowe sadzone jesienią. Ogromna liczba gatunków i odmian, zaliczanych do tej grupy bylin cebulowych, może przyprawić o zawrót głowy. Warto więc wiedzieć, które z cebulek kwiatowych można nabyć o tej porze roku, ile wynoszą ich ceny, jak wybrać i gdzie kupić materiał dobrej jakości oraz w jaki sposób go posadzić, by wiosną doczekać się obfitego kwitnienia.


Cebule kwiatowe sadzone jesienią


Kiedy kończy się lato, sadzimy te byliny cebulowe, które wydadzą kwiaty wiosną, w okresie od marca do przełomu maja i czerwca. Najpopularniejsze rośliny cebulowe sadzone jesienią to bez wątpienia tulipany. Rodzaj Tulipa obejmuje dziesiątki gatunków i setki odmian uprawnych w rozmaitych kolorach, łącznie z niebieskim i czarnym. Do najpopularniejszych w Polsce należą niskie i odporne tulipany botaniczne, Kauffmana i Greiga chętnie sadzone w ogródkach skalnych. Dużą sympatią cieszą się także tulipany Triumpha o pojedynczych, kielichowatych kwiatach, wysokie i eleganckie tulipany liliokształtne, pełne tulipany strzępiaste oraz tulipany papuzie o fryzowanych, wielobarwnych płatkach. Kolejna popularna grupa wiosennych kwiatów to narcyzy. Również w przypadku tych roślin mamy do czynienia z ogromną różnorodnością kształtów – możemy wybierać odmiany o skróconych lub trąbkowych przykoronkach, pojedyncze albo pełne, o płatkach szerokich i krótkich bądź wąskich i wydłużonych. Większość z nich wybarwia się na klasyczne kolory: biały i żółty, ale zdarzają się także narcyzy pomarańczowe, a nawet łososioworóżowe. Nie można zapomnieć przy tym o hiacyntach, rozkwitających na pastelowe odcienie różu, fioletu, błękitu, żółci, oranżu albo ciemny fiolet.

Znamy i lubimy też drobne, atramentowoniebieskie szafirki, dostępne również w kolorach różowym i białym, oraz szachownice. Najpopularniejsza jest szachownica kostkowata o białych i fioletowych, dzwonkowatych kwiatach z geometrycznym deseniem, któremu zawdzięcza swoją nazwę, ale warto przyjrzeć się też okazalszym gatunkom, takim jak strzelista szachownica perska o czarnych kwiatach i przypominająca palmę korona cesarska kwitnąca na czerwono, żółto bądź pomarańczowo. Powodzeniem cieszą się także kosaćce, zwłaszcza wcześnie kwitnące irysy holenderskie i żyłkowane (reticulata) o kwiatach w odcieniach fioletu, niebieskiego, żółci, brązu i bieli. Jesienią sadzimy ponadto niektóre gatunki czosnku ozdobnego, m.in. nadzwyczaj efektowny, gigantyczny czosnek olbrzymi, czosnek bułgarski o dzwonkowatych kwiatach czy czosnek Krzysztofa tworzący ażurowe kule kwiatowe. Warto pamiętać również o najwcześniej kwitnących, najmniejszych kwiatach cebulowych, czyli śnieżnobiałych przebiśniegach oraz krokusach, dostępnych w szerokiej gamie kolorów, np. w odcieniach fioletu, żółci, białych czy wielobarwnych. Do mniej znanych, ale bardzo dekoracyjnych i wcześnie rozkwitających gatunków należą cebulica, kamasja, psiząb, puszkinia, śnieżnik oraz śnieżyca. Na tym tle wyróżniają się podobne do krokusów białe i różowe zimowity, które, mimo że sadzi się je jesienią, rozkwitają dopiero pod koniec lata.


Terminy sadzenia i kwitnienia


W poniższej tabelce prezentujemy terminy sadzenia i kwitnienia najpopularniejszych kwiatów cebulowych przenoszonych do gruntu jesienią oraz ich przykładowe gatunki i odmiany.

Rodzaj

Polecane gatunki i odmiany

Termin sadzenia

Termin kwitnienia

Czosnek ozdobny Allium

czosnek błękitny, czosnek karatawski, czosnek olbrzymi, czosnek Krzysztofa

IX-X

V-VI

Hiacynt wschodni  Hyacinthus orientalis

Carnegie, City of Haarlem, Fondant, Gipsy Queen, Jan Bos, Sky Jacket, Woodstock

IX-X

IV-V

Irys, kosaciec Iris

irys Danforda, irys holenderski Bronze Queen, Purple Sensation, Saphire Beauty, irys żyłkowany George

IX-X

III-IV, V-VII

Krokus Crocus

Ard Schenk, Blue Pearl, Cream Beauty, Gipsy Girl, Lady Killer, Pickwick, Ruby Giant, Vanguard, krokus jesienny Zonatus

VIII-IX, IX-X

II-III, III-IV, IX-X

Narcyz Narcissus

Flower Drift, Fortissimo, Jetfire, Mount Hood, Salome, Tahiti, Tete-a-Tete, Thalia, Unsurpassable

VIII-X

IV-V

Szachownica Fritillaria

korona cesarska, lisie grono, szachownica kostkowata, szachownica perska

VIII-IX, IX-X

IV-V, V-VI

Szafirek Muscari

Szafirek armeński, szafirek szerokolistny, Blue Spike, Dark Eyes, Mount Hood

IX-X

IV

Tulipan Tulipa

Apeldoorn, Apeldoorn’s Elite, Arabian Mystery, Burgundy, Black Parrot, Canasta, Colour Spectacle, Exotic Parrot, Fancy Frills, Johann Strauss, Maytime, Tubergen’s Variety

IX-X

III-IV, IV-V, V

Zimowit Colchicum

Album, Giant, Lilac Wonder, Waterlily

VIII-IX

IX-X

 

Wybór i zakup cebul kwiatowych


Cebulki kwiatowe poszczególnych rodzajów różnią się kształtem, wielkością i kolorem. Przykładowo, cebule tulipanów mają kształt stożkowaty, zaokrąglony u postawy i są okryte miedzianobrązową suchą łuską, a ich obwód wynosi przeciętnie od 6 do 12 cm, w zależności od gatunku. Hiacynty wykształcają kuliste cebule w kolorze białym lub ciemnoróżowym, o obwodzie 14-18 cm. Cebule narcyzów przybierają formę stożkowatą lub nawet lekko gruszkowatą i są osłonięte brązową łuską odchodzącą płatami, a ich obwód wynosi 10-16 cm. Nieduże cebulki krokusów o obwodzie równym 5-6 cm są z kolei spłaszczone i okryte miękką, szarawobrązową łuską. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz