Wybieramy cebulki szczawiku Deppego. Zobacz!

Jesteś tutaj:

Wybieramy cebulki szczawiku Deppego. Zobacz!

3,5/5 (175 ocen)

Szczawik Deppego to roślina niezwykłej urody, u której rolę ważniejszą od kwiatów odgrywają dekoracyjne liście. Do złudzenia przypominają one czterolistną koniczynę, przez co szczawik uznawany jest za symbol szczęścia. Co ciekawe, roślina ta posiada meksykański rodowód, z czym wiąże się jej ciepłolubność – nic zatem dziwnego, że najczęściej uprawia się ją w doniczkach trzymanych w domu.

Warto również nawiązać do łacińskiej nazwy szczawiku – Oxalis. Wywodzi się ona z połączenia dwóch greckich wyrazów: oxys ‘ostry’ i als ‘sól’ i odnosi do specyficznego smaku liści szczawiku, które zawierają kwas szczawiowy. Co więcej, w wypadku szczawiku Deppego jadalne są także korzenie, chętnie wykorzystywane w kuchni francuskiej.


JAKIE CEBULKI KUPIĆ?


Przy wyborze źródła zakupu cebulek szczawiku bardzo ważna jest kwestia zaufania do dostawcy. Najlepiej znaleźć takiego, który sam zajmuje się uprawą cebul – wtedy będziemy mieć pewność, że nie pochodzą one ze stanowisk naturalnych. Jeśli jednak nie znamy takich osób, warto poszukać sklepu, który sprowadza cebule bezpośrednio od renomowanych producentów.

Cebulki szczawiku Deppego (Oxalis deppei), nazywanego też inaczej szczawikiem czterolistnym (Oxalis tetraphylla), naukowo określane są jako bulwy hypokotylowe. Oznacza to, że mają nieregularny kształt, jednolity miąższ oraz więcej niż jedno tzw. oczko, czyli zawiązek pędu. Poza tym na ich przekroju poprzecznym nie widać warstw. Nie posiadają też łusek, choć ich siateczkowata powierzchnia łudząco je przypomina.


JAKOŚĆ CEBULEK


Zdrowe cebulki szczawiku Deppego powinny pomimo swojej nieregularności być lekko okrągłe. Poza tym nie mogą mieć koloru innego niż brązowy ani być nienaturalnie rozrośnięte. Szukajmy zatem cebulek o niewielkich rozmiarach. Niech nie zmyli nas jednak ich filigranowość – okazuje się, że każda z nich jest w stanie wytworzyć w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego nawet kilkanaście cebulek przybyszowych, które przydadzą się do rozmnażania roślin.


KIEDY SADZIĆ CEBULKI?


Szczawik czterolistny najczęściej uprawiany jest w warunkach domowych. Wtedy też jego cebulki można sadzić w okresie od lutego do kwietnia. Od terminu, na który się zdecydujemy, będzie zależało, kiedy całkowicie rozwiną się liście oraz zakwitną różowoczerwone kwiaty. Zazwyczaj pojawiają się one po około dwóch miesiącach, toteż kwitnący szczawik może cieszyć nasze oczy od wiosny do końca lata.

W uprawie ogrodowej termin sadzenia nieco się przesuwa, ponieważ należy je zaplanować dopiero po ostatnich przymrozkach. Cebulki szczawiku Deppego można zatem sadzić najwcześniej w kwietniu, często jednak robi się to dopiero w maju. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz