Wybieramy cebulki szczawiku Deppego. Zobacz!

Jesteś tutaj:

Wybieramy cebulki szczawiku Deppego. Zobacz!

3,5/5 (175 ocen)


JAK SADZIĆ CEBULKI?


Ponieważ cebulki szczawików są niewielkie, wystarczy posadzić je na głębokości ok. 5 cm. Najczęściej można je po prostu wcisnąć w ziemię. W przypadku uprawy w ogrodzie często konieczne jest także okrywanie miejsca sadzenia folią, aby cebulki nie zmarzły – zalecenie to dotyczy zwłaszcza nasadzeń kwietniowych. Jeśli zaś zdecydujemy się na posadzenie szczawiku w doniczkach, powinniśmy w każdej z nich umieścić po kilka cebulek. Wtedy także wystarczy je wepchnąć w podłoże na głębokość ok. 2–3 cm.


GDZIE SADZIĆ CEBULKI?


Szczawik Deppego ceni sobie przede wszystkim ciepło oraz dostęp do światła. Dlatego też w uprawie doniczkowej zaleca się zapewnić mu temperaturę pokojową (ok. 20–25°C) oraz sporo rozproszonego światła. Oprócz tego cebulki prezentowanej rośliny do prawidłowego i szybkiego wzrostu potrzebują przepuszczalnego i próchniczego podłoża o lekko kwaśnym odczynie. Pamiętajmy też, że ziemia nigdy nie może być sucha, więc w razie potrzeby należy ją podlewać.


ROZMNAŻANIE


Najpopularniejszym sposobem rozmnażania szczawiku Deppego jest przeprowadzany na wiosnę podział cebulek. Zabieg ten wykonuje się po okresie spoczynku rośliny, w trakcie przesadzania cebulek do nowego podłoża. Zatem w lutym lub marcu – za pomocą ostrego nożyka – należy oddzielić cebulki przybyszowe od cebuli matecznej i umieścić je w niewielkich doniczkach. Pamiętajmy, że aby pobudzić je do wzrostu, trzeba je podlewać regularnie, ale oszczędnie.


PRZECHOWYWANIE CEBULEK


Szczawik Deppego to wdzięczna roślina, która w okresie spoczynku nie wymaga od nas praktycznie żadnego zainteresowania. Wystarczy umieścić ją w dosyć chłodnym pomieszczeniu o temperaturze ok. 10–15°C, chociaż optymalna temperatura wynosiok. 5°C. Sygnałem do przeniesienia szczawiku jest moment, w którym roślina przekwitnie, a jej liście pożółkną i całkowicie zaschną. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz