Cebulki szachownic - jakie wybrać, by sąsiedzi zazdrościli nam ogrodu?

Jesteś tutaj:

Cebulki szachownic - jakie wybrać, by sąsiedzi zazdrościli nam ogrodu?

3,7/5 (34 ocen)

Szachownice to wspaniałe rośliny, które zachwycają oryginalnym wyglądem. Szachownica kostkowata ma płatki kwiatów pokryte kraciastym wzorem – stąd wywodzi się jej nazwa. Z kolei korona cesarska wygląda trochę jak egzotyczne drzewko – jej intensywnie kolorowe kwiaty znajdują się na szczycie długiego i sztywnego pędu, nad nimi z kolei wyrasta pióropusz liści. Bez wątpienia dzięki szachownicom poczujemy się we własnym ogrodzie niczym w tropikach. Nie pozostaje zatem nic innego, jak tylko kupić cebulki i przystąpić do uprawy.


JAKIE CEBULKI KUPIĆ?


Cebulki szachownicy należy kupować wyłącznie u sprawdzonych sprzedawców. Możemy udać się do stacjonarnego centrum ogrodniczego bądź zamówić towar w internecie. W tym drugim wypadku wybierajmy jednak wyłącznie sklepy popularne i słynące z profesjonalizmu. Bardzo często okazuje się bowiem, że przypadkowi sprzedawcy oferują nam cebule, które były nieprawidłowo przechowywane i przez to widać na nich objawy choroby lub uszkodzenia mechaniczne. Sprawdzajmy też jędrność cebulek oraz starajmy się wychwycić ich charakterystyczne cechy – czasami zdarza się bowiem, że przez przypadek zaoferowano nam cebulki innej rośliny.


WYGLĄD CEBULEK


Łatwo rozpoznamy ogromne (ich obwód może wynieść nawet… 25 cm!) cebule korony cesarskiej, ponieważ wydzielają one dość nieprzyjemny zapach. Niektórzy twierdzą, że jest intensywniejszy nawet od woni czosnku. Dzięki tej cesze szachownice nie są atakowane przez norniki. Ich cebulki mają ponadto charakterystyczną budowę: składają się z mięsistych łusek i zazwyczaj nie wykształcają suchych łusek okrywających. Materiał sadzeniowy szachownicy kostkowatej jest z kolei o wiele drobniejszy – obwód cebulek wynosi co najwyżej 8 cm.


KIEDY SADZIĆ CEBULKI?


Cebulki szachownic sadzi się na przełomie sierpnia i września. Nie powinniśmy zwlekać z tym zabiegiem, ponieważ im później do niego przystąpimy, tym większe prawdopodobieństwo, że rośliny przemarzną. Z tego względu przykładowo koronę cesarską często sadzi się na przełomie czerwca i lipca (będzie kwitła od kwietnia do maja).


JAK SADZIĆ CEBULKI?


Głębokość sadzenia cebulek szachownicy jest zależna od tego, do którego konkretnie gatunku należą, ponieważ przedstawiciele gatunków znacząco różnią się między sobą rozmiarem. Przeciętny materiał sadzeniowy umieszcza się na głębokości co najmniej 10 cm, natomiast największe cebule  – na głębokości 20 cm. Ogólna zasada mówi, że cebulki powinny zostać przysypane warstwą ziemi, której grubość jest równa ich podwojonej wysokości. Pamiętajmy również o odpowiedniej rozstawie. Wwypadku korony cesarskiej odstępy między cebulami mają wynosić od 30 do nawet 50 cm, natomiast w przypadku szachownicy kostkowatej – zaledwie 8 cm. Nie zapominajmy też, żeby na dnie dołka lub doniczki usypać warstwę żwiru w roli drenażu. Poza tym jeśli podłoże na wybranym stanowisku nie ma odczynu zasadowego, należy dodać do ziemi nawozu wapniowego.

Miejsce sadzenia cebul warto okryć torfem lub korą sosnową, aby rośliny nie przemarzły w trakcie zimy. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz