Cebulki narcyza - jakie wybrać do ogrodu i mieszkania? Podpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Cebulki narcyza - jakie wybrać do ogrodu i mieszkania? Podpowiadamy!

3,6/5 (34 ocen)

Narcyzy to jedne z najbardziej rozpoznawalnych kwiatów. Wystarczy chociażby wspomnieć o niektórych gatunkach zwyczajowo nazywanych żonkilami, które w Polsce stanowią nieodłączną dekoracją Świąt Wielkanocnych. Gatunków i odmian narcyzów jest jednak tak dużo, że nie sposób wymienić je wszystkie. Warto za to wiedzieć, że różnią się one między sobą m.in. pokrojem, wysokością, kształtem i barwą kwiatów. Jeśli zdecydujemy się na zakup cebulek, nasz ogród z pewnością zyska cierpliwego i mało wymagającego mieszkańca, a my będziemy się raczyć jego pięknym widokiem i przyjemnym zapachem.


JAKIE CEBULKI KUPIĆ?


Cebulki narcyzów powinny być w miarę twarde. Poza tym musimy czuć w rękach ich ciężar. To ważne, ponieważ cebulki zbyt lekkie i miękkie mogą być zaatakowane przez muchy narcyzowe (pobzygi narcyzówki), które niszczą ich wewnętrzne łuski – pod żadnym pozorem nie dajmy się zwieść pokusie i nie sadźmy takich okazów! Poza tym cebulki należy bardzo dokładnie obejrzeć pod kątem oznak chorobowych – szukajmy przede wszystkim objawów fuzariozy, która jest odpowiedzialna za uszkodzenia piętki i łusek. Aby zniwelować ryzyko wystąpienia chorób, kupujmy cebulki wyłącznie u zaufanych sprzedawców.


WYGLĄD CEBULEK


Cebulki narcyzów łatwo rozpoznać. Przybierają wyraźnie wydłużony kształt, a poza tym są pokryte suchymi i cienkimi łuskami w brązowym kolorze. Na ich powierzchni widać siateczkę nerwów.

Koniecznie trzeba dodać, że w cebulkach narcyzów znajdują się trujące alkaloidy, które przy bezpośrednim kontakcie ze skórą mogą powodować reakcje alergiczne – zaleca się więc użycie rękawiczek.


KIEDY SADZIĆ CEBULKI?


Cebulki narcyzów potrzebują dosyć wysokiej temperatury, aby zacząć się ukorzeniać, dlatego też najlepiej sadzić je od połowy do końca sierpnia (najpóźniej na początku września). W odpowiednich warunkach uprawy rośliny będą kwitły od kwietnia do maja.

Narcyzy można także pędzić w domowych warunkach. Jeśli decydujemy się na taki zabieg, termin sadzenia jest dowolny – zazwyczaj przypada na późną jesień lub zimę. Należy jednak pamiętać, że kwiaty utrzymują się na pędach tylko w temperaturze ok. 16°C.


JAK SADZIĆ CEBULKI?


Zapamiętanie danych liczbowych dotyczących sadzenia cebulek narcyzów nie sprawia trudności, ponieważ głębokość, na której należy je umieścić, jest równa długości odstępów, które trzeba zachować między poszczególnymi okazami: 15–20 cm. Poza tym cebulki zawsze powinno się sadzić w grupach liczących co najmniej po trzy sztuki – jednak im więcej, tym lepiej. Bezpośrednio przed sadzeniem warto zaprawić materiał sadzeniowy  roztworem Topsinu lub Kaptanu – w tym celu moczymy go przez ok. 10 min.

W ramach ciekawostki warto dodać, że cebulki narcyzów nadają się do warstwowego sadzenia w pojemnikach.


GDZIE SADZIĆ CEBULKI?


Narcyzom należy zapewnić przede wszystkim dużo słońca, choć poradzą sobie też na stanowisku lekko ocienionym. Gleba pod ich uprawę musi być głęboko uprawiona. Poza tym powinna się cechować dostateczną wilgotnością oraz sporą zawartością próchnicy.

Stanowisko zalecane dla narcyzów będzie się różniło w zależności od tego, z jaką odmianą mamy do czynienia – wysoką i mocno się rozrastającą czy drobną i niską. W przypadku przedstawicieli pierwszej grupy zaleca się sadzenie na rabatach lub tworzenie grup na trawnikach. Można też uprawiać te narcyzy na kwiat cięty. Co się zaś tyczy grupy drugiej – cebulki mniejszych odmian najlepiej umieszczać pod drzewami i krzewami, w okolicach zbiorników wodnych, w ogródkach skalnych czy w pojemnikach.


ROZMNAŻANIE CEBULEK


Narcyzy najłatwiej i najszybciej rozmnaża się poprzez oddzielenie cebulek przybyszowych od cebuli matecznej. Jest jednak jeden warunek – nie wolno odcinać cebulek, które są zrośnięte z okazem macierzystym bardzo mocno, ponieważ grozi to uszkodzeniem piętki.

Istnieje też możliwość rozmnażania roślin z nasion, jednak egzemplarze otrzymane w ten sposób zakwitają dopiero po co najmniej siedmiu latach od posadzenia, jest to zatem mało opłacalna metoda. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz