- 1/8
- Następne
GDZIE SADZIĆ CEBULKI?
Wbrew pozorom szachownice nie są wymagającymi bylinami. Warto jednak zapewnić im stanowisko osłonięte od wiatru, ponieważ gatunki wytwarzające dosyć długie łodygi (np. korona cesarka o metrowych pędach) mogą się uginać lub łamać pod silnymi podmuchami. Poza tym kwiaty lubią miejsca pełne słońca bądź ewentualnie półcieniste. Gleba pod cebulki szachownicy powinna być z kolei bogata w próchnicę, wapienna oraz dobrze uprawiona i przepuszczalna. Zaleca się również wzbogacić ją kompostem. Jeśli z kolei ziemia w naszym ogrodzie jest piaszczysta, należy dodać do niej torfu.
Niskie odmiany szachownicy najlepiej sadzić w ogrodach skalnych, z kolei szachownica kostkowata idealnie nadaje się do ozdabiania oczek wodnych czy innych zbiorników. Cebulki korony cesarskiej najczęściej umieszczane są w grupach między krzewami bądź innymi bylinami, ponieważ ładnie wyróżniają się na ich tle. Pamiętajmy jednak, by zachować odpowiednie odstępy między roślinami, gdyż odmiana ta dosyć intensywnie się rozrasta.
ROZMNAŻANIE CEBULEK
Szachownice rozmnaża się z cebulek przybyszowych, oddzielanych od cebuli matecznej. Zazwyczaj odbywa się to co mniej więcej 5 lat, podczas przesadzania roślin na inne stanowisko. Niektóre gatunki, np. koronę cesarską, lepiej rozmnażać z nasion, ponieważ liczba wytwarzanych przez nie cebulek przybyszowych nie jest zadowalająca. Niestety, rośliny otrzymane w ten sposób kwitną dopiero po kilku latach.
WYKOPYWANIE I PRZECHOWYWANIE CEBULEK
Cebulki szachownic należy wykopywać dopiero wtedy, gdy rośliny zaczną bardzo słabo kwitnąć. Jeśli zauważymy taką tendencję, musimy poczekać, aż pędy po przekwitnięciu kwiatów całkowicie zaschną – dopiero wtedy przystępujemy do wydobycia cebulek. Po dokładnym oczyszczeniu powinniśmy je odłożyć do przewiewnego pomieszczenia o temperaturze 17–20°C, z którego możemy je wyjąć dopiero w sierpniu. Ważne, by cebule znalazły się w wilgotnym torfie lub w trocinach, ponieważ nie wolno dopuścić do ich przesuszenia.
UPRAWA
Bardzo ważnym zabiegiem stosowanym w uprawie szachownic jest ich regularne nawożenie od początku wiosny aż do maja. Poza tym w przypadku gatunków wysokich, takich jak korona cesarska, warto zainwestować w paliki, ponieważ rośliny mogą się pochylać nie tylko pod wpływem wiatru, lecz także w wyniku wiosennych przymrozków. Podlewanie powinno być ograniczone do minimum, a najlepiej wykonywać ten zabieg tylko wtedy, gdy nastanie susza.
Istotne jest także likwidowanie roślin zaatakowanych przez wirusy, ponieważ szachownice są na nie, niestety, bardzo podatne. czytaj dalej...