Jakie cebule kwiatowe sadzimy jesienią? Sprawdź z nami

Jesteś tutaj:

Jakie cebule kwiatowe sadzimy jesienią? Sprawdź z nami

3,5/5 (78 ocen)

Wybierając materiał sadzeniowy należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wielkość i stan cebul. W pierwszym roku po posadzeniu zakwitną tylko te cebulki, które są odpowiednio wyrośnięte. Kupujemy wyłącznie suchy, czysty, twardy materiał sadzeniowy bez oznak pleśni, przebarwień, zgnieceń i innych uszkodzeń. Zwróćmy uwagę, czy cebulki mają swoje łuski okrywowe oraz czy nie są przeschnięte i pomarszczone. Cebule kwiatowe powinny być ponadto opatrzone nazwą gatunku i odmiany, gdyż tylko wtedy zyskujemy pewność, że wiosną nie odnotujemy przykrej niespodzianki.

Najlepszym miejscem na nabycie zdrowych cebulek ze sprawdzonego źródła jest centrum ogrodnicze. Nowoczesne rozwiązanie, pozwalające oszczędzić czas i pieniądze, to zakup cebul kwiatowych w sklepie internetowym. Wybierajmy jednak tylko te sklepy, które oferują dokładnie opisany materiał sadzeniowy z informacją o rozmiarze cebulek. Opłaca się też poświęcić czas na wyszukanie sprzedawcy, który sprowadza swoje cebule z Holandii – w takim sklepie znajdziesz dużo oryginalnych nowości. Cebulki holenderskie charakteryzują się ponadto najwyższą jakością i zdrowotnością.


Wybór stanowiska i sadzenie


Wszystkie byliny cebulowe sadzone jesienią mają podobne wymagania siedliskowe. Najlepiej odpowiadają im podłoża przepuszczalne i próchniczne, odpowiednio wilgotne wiosną, lecz przesychające latem. Pod założenie rabatki z tulipanami lub narcyzami wybierajmy miejsca słoneczne bądź nieznacznie ocienione, w których nie tworzą się zastoiska wodne. Gleba powinna być spulchniona i oczyszczona z chwastów, zaleca się też wzbogacić ją kompostem i zadbać o warstwę drenażu na dnie każdego dołka. Jeśli obawiamy się nornic i kretów, należy posadzić cebulki w plastikowym, ażurowym koszyku przeznaczonym specjalnie do tego celu. Istotna jest przy tym głębokość sadzenia – materiał sadzeniowy powinien znaleźć się pod warstwą ziemi o grubości trzykrotnie większej niż wysokość cebulki. Duże cebule sadzimy co 10-15 cm, mniejszym wystarczy natomiast rozstawa 5 x 5 cm. Jeżeli przewidujemy niedobory śniegu i surowe mrozy, które mogłyby uszkodzić podziemne części roślin, warto po pierwszych przymrozkach okryć ich stanowiska stroiszem świerkowym, grubą warstwą torfu albo innego suchego materiału. Takiego zabezpieczenia nie wymagają krokusy, zimowity, przebiśniegi, cebulice, kamasje ani psizęby.


Pędzenie i przyspieszanie kwitnienia


Większość kwiatów cebulowych sadzonych jesienią, takich jak hiacynty, szafirki, tulipany i narcyzy, można pędzić lub przyspieszać ich kwitnienie. Ta pierwsza metoda polega na wymuszeniu kwitnienia tuż po okresie spoczynku bezwzględnego i wymaga umieszczenia cebulek w chłodni w temperaturze kilku stopni powyżej 0°C. Znacznie prostsze jest przyspieszanie kwitnienia – do tego celu potrzeba nam tylko doniczki z grubą warstwą drenażu i nieogrzewanej piwnicy. Cebulki sadzimy wczesną jesienią do pojemników wypełnionych ziemią kompostową z domieszką piasku – można rozmieszczać je piętrowo i tworzyć z nich kompozycje wielogatunkowe. Uprawę podlewamy, by materiał sadzeniowy się ukorzenił, a na zimę przenosimy do piwnicy lub innego miejsca, w którym temperatura nie spada poniżej 0°C. Wczesną wiosną zabieramy kompozycję do mieszkania i ustawiamy na widnym stanowisku, w temperaturze 10-15°C. Rośliny zakwitną nawet o kilkanaście dni wcześniej niż okazy posadzone w gruncie.


Wykopywanie cebulek


Niektóre z bylin cebulowych mogą pozostać na jednym stanowisku przez kilka lat. Do gatunków tych zaliczają się krokusy, zimowity, szafirki, narcyzy i część tulipanów, m.in. odmiany botaniczne. Większość tulipanów i hiacynty wykopuje się natomiast co roku latem, po zaschnięciu liści, by przechować ich cebule na sucho do września i ponownie posadzić je w innym miejscu. Jeśli jednak na stanowisku wybranym pod uprawę tulipanów gleba jest dobrze przepuszczalna i przesycha latem, nic nie stoi na przeszkodzie, by pozostawić na nim rośliny przez 2-3 lata.


Ceny cebul kwiatowych sadzonych jesienią


To, ile zapłacimy za nasze jesienne zakupy do ogrodu, zależy w dużej mierze od wybranych przez nas gatunków i odmian. Pospolitsze cebulki są tańsze niż okazy trudno dostępne i mniej rozpowszechnione w Polsce. Cena cebul jest uzależniona również od ich wielkości.

Doskonałe cebulki kwiatowe kupisz tutaj


Przykładowe ceny popularnych cebul sadzonych jesienią:

 

  • czosnek ozdobny – od 4-5 zł za 5 sztuk cebulek mniejszych gatunków do nawet 17-19 zł za 1 sztukę czosnku olbrzymiego;
  • hiacynt – 4-8 zł/3 szt.;
  • irys – 4-15 zł/10 szt.;
  • krokus wiosenny – 4-8 zł/10 szt., krokus jesienny – 8-15 zł/10 szt.;
  • narcyz – 4-8 zł/5 szt.;
  • szachownica kostkowa, lisie grono – 2-4 zł/5 szt., szachownica perska – 9-11 zł/szt., korona cesarska – 9-12 zł/szt.;
  • szafirek – 3-7 zł/5 szt.;
  • tulipan – 4-12 zł/5 szt.;
  • zimowit – 4-11 zł/szt.

 

Literatura:

1 .Keller A., Wiosna w donicy, „Ogrody”, nr 12/2004, s. 24-25.
2. Krause J., Cebulowe i bulwiaste sadzone latem, „Działkowiec”, nr 8/2005, s. 27.
3. Krzymińska A., Sadzimy cebulowe, „Działkowiec”, nr 9/2008, s. 10.
4. Sadzimy rośliny cebulowe, „Mój Piękny Ogród”, nr 10/2001, s. 45-47.
5. Skutnik E., Aby wcześnie zakwitły, „Działkowiec”, nr 11/2006, s. 12.
6. Wendebourg T., Rośliny cebulowe, Warszawa 2006, s. 86-89.
7. Wróblewska K., Wykopujemy cebulowe, Mój Piękny Ogród”, nr 6/2008, s. 48.

Autor: Małgorzata Długosz


 

Koniecznie zobacz