Wybieramy najlepsze nasiona bobu do siewu

Jesteś tutaj:

Wybieramy najlepsze nasiona bobu do siewu

3,5/5 (85 ocen)

Młode nasiona bobu, gotowane lub konserwowane, to niezrównany przysmak pełen witamin. Jeśli zainwestujemy w wysokiej jakości nasiona bobu do siewu, hojny plon cennych strączków zbierzemy z własnych grządek. Zdradzamy, jak rozpoznać wartościowy materiał siewny, w jaki sposób się go produkuje oraz ile trzeba za niego zapłacić.


Ogólna charakterystyka nasion bobu do siewu


Bób (Vicia faba L.) to gatunek jednoroczny o pokroju wzniesionym, słabo rozgałęzionej łodydze i bujnym ulistnieniu. W lipcu dojrzewają jego owoce w postaci długich (4-10 cm), grubych (2-3,5 cm), zielonych strąków z brunatnym zabarwieniem. Kiedy dojrzeją w pełni, ciemnieją do koloru niemal czarnego, stają się wysuszone i pomarszczone. Nasiona w fazie dojrzałości mlecznej, pozyskane w połowie lipca z jeszcze zielonych strąków, są gładkie, nerkowate, jasnozielone bądź białawe, u niektórych odmian fioletowe; zróżnicowana jest także ich wielkość. Na tym etapie zbiera się je w celu spożycia. Materiał siewny, wyłuskany z suchych strąków, jest z kolei kremowobiały bądź fioletowy i z czasem ciemnieje.


Jakość nasion bobu


Wysokiej jakości nasiona bobu do siewu mają zdolność kiełkowania na poziomie co najmniej 80%, czystość analityczną 99% oraz wilgotność równą albo niższą niż 12%. Z materiału siewnego o tych parametrach można się spodziewać obfitych plonów. Żeby mieć gwarancję, że wybrane przez nas nasiona zostały prawidłowo przygotowane do obrotu, kupujmy tylko w sklepach ogrodniczych, które sprowadzają materiał nasienny od renomowanych producentów.


Uprawa bobu na nasiona


Nasiona bobu wysiewa się wprost na stanowisko docelowe wczesną wiosną, już w pierwszej połowie kwietnia, w rozstawie 50-60 x 20-25 cm, na głębokości ok. 6-12 cm, zależnie od rozmiaru nasion. Jest to gatunek odporny na niskie temperatury, wymagający głębokich, żyznych gleb o wysokiej pojemności wodnej, raczej ciężkich, o odczynie obojętnym. Ułatwienie w uprawie bobu na nasiona stanowi fakt, że roślina ta jest w znacznej mierze samopylna, choć obecność owadów zapylających jest w stanie zwiększyć plon. Owocowanie prezentowanego gatunku w znacznym stopniu zależy też od pogody w okresie kwitnienia – dostatek słońca (długi dzień), umiarkowanie wysoka temperatura oraz dostatecznie wysoka ilość opadów wpływają korzystnie na ilość kwiatów, a co za tym idzie – strąków. Warto dodać, że na plantacjach towarowych przeprowadza się trzykrotną selekcję negatywną na różnych etapach rozwoju roślin, by ostatecznie plon wydały tylko te odpowiadające wzorcowi odmiany.


Termin zbioru i przygotowanie nasion do siewu


Nasiona bobu do siewu zbiera się pod koniec sierpnia bądź na początku września, w zależności od terminu dojrzewania konkretnej odmiany. W tym okresie strąki powinny być już ciemne i suche, przed omłotem warto jednak dosuszyć je w ciepłym, przewiewnym pomieszczeniu. Po wyłuskaniu konieczne jest dalsze suszenie i przebranie, by oddzielić uszkodzone nasiona od zdrowych oraz wykluczyć obecność strąkowca bobowego – groźnego szkodnika nasion. Z 1 ha można pozyskać 2-3 tony materiału siewnego wysokiej klasy.


Ceny nasion popularnych odmian bobu


Obecnie w sprzedaży dostępne są liczne odmiany o sprawdzonej plenności, wydające strąki dobrej jakości. Zaliczają się do nich: znany bób Bartek, White Windsor o bardzo dużych nasionach oraz wyjątkowo plenne Jankiel Biały i Hangdown Biały. Ich zakup to koszt 3,20-3,50 zł za 50 g nasion. Nieco więcej trzeba zapłacić za rzadsze odmiany o nasionach kolorowych, np. 50 g materiału siewnego bobu Karmazyn o czerwonych ziarnach kosztuje ok. 4,00 zł.

Wysokiej jakości nasiona bobu do siewu znajdziesz w tym sklepie

Literatura:

1. Łabuda H., Bób [w:] Uprawa warzyw w polu, red. H. Skąpski, B. Dąbrowska, Warszawa 1994, s. 267-271.  
2. Mój ogród, red. D. Jóźwik, Warszawa 1993, s. 370.
3. Witek Z., Bób [w:] Nasiennictwo, t. 2, red. K.W. Duczmal i H. Tucholska, Poznań 2000, s. 175-178.

Autor: Małgorzata Lasota

Koniecznie zobacz