Jakie nasiona ziół wybrać? Odpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Jakie nasiona ziół wybrać? Odpowiadamy!

3,7/5 (10 ocen)

Nasiona ziół stanowią klucz do satysfakcji z pracy w ogródku i w kuchni. Bez tych roślin nie sposób wyobrazić sobie smacznego gotowania, nie należy też zapominać o ich cennych właściwościach prozdrowotnych. Niektóre z nich odstraszają z ogrodu szkodniki, a wszystkie prezentują się niezwykle dekoracyjnie i są bardzo użyteczne. Aby cieszyć się ich bujnym plonowaniem, warto wiedzieć, gdzie kupić najlepsze nasiona ziół, jakimi zasadami kierować się w ich wyborze, jak je wysiewać i w jaki sposób pozyskiwać je samodzielnie.


Wybór gatunków ziół


Na polskim rynku można znaleźć nasiona wielu rodzimych, łatwych w uprawie ziół, takich jak dziurawiec zwyczajny czy rumianek pospolity. Dostępne są także gatunki ciepłolubne, traktowane w naszym klimacie jak rośliny jednoroczne, np. bazylia, rozmaryn lekarski czy kolendra siewna. Spośród gatunków wieloletnich, polecanych do sadzenia w gruncie, wypada wymienić m.in. oregano, czyli lebiodkę pospolitą, melisę lekarską i okrągłolistną, miętę pieprzową, długolistną, kłosową oraz polej, szałwię lekarską i lubczyk ogrodowy. Za zioła uznajemy również koper ogrodowy i pietruszkę naciową. Planując nasadzenia ziół na działce warto interesować się nowymi odmianami, pojawiającymi się stale w sprzedaży. Prace hodowlane skupiają się na zwiększeniu plenności roślin oraz pozyskaniu odmian o liściach i pędach jeszcze zasobniejszych w olejki eteryczne i inne cenne substancje.


Jak kupować nasiona ziół?


Jeśli decyzja o założeniu zielnika została już podjęta, kolejnym krokiem jest wybór nasion. Radzimy, by zaopatrywać się u renomowanych producentów, znanych na rynku i działających od wielu lat. Godni zaufania producenci nasion sprzedają paczkowany materiał siewny z datą ważności umieszczoną na powierzchni torebki. Niezwykle istotnym jest, by nie kupować przeterminowanych nasion ziół – z materiału, który stracił zdolność kiełkowania, nie będziemy mieć żadnego pożytku. Po otwarciu torebki przyjrzyjmy się jej zawartości. Wygląd nasion ziół jest zróżnicowany. Niektóre gatunki, np. kminek zwyczajny bądź lubczyk ogrodowy, wykształcają rozłupnie o długości 3-7 mm, sierpowato wygięte, barwy żółtobrązowej do szarobrunatnej. Dziurawiec zwyczajny ma z kolei nasiona ciemne, niemal czarne, drobne i cylindryczne w formie, o średnicy ok. 1 mm. Szałwia lekarska wydaje nasiona czarne i kuliste, o średnicy 2-3 mm, gatunki bazylii, tymianek właściwy, majeranek ogrodowy, melisa lekarska i cząber ogrodowy zaś – jajowate i ciemnobrązowe lub czarne, o długości 1-2 mm. Cechą wspólną zdrowych nasion jest brak uszkodzeń i niepokojących przebarwień. Materiał siewny musi być suchy i sypki. W przypadku niektórych roślin – na przykład kopru – powinien wydzielać ponadto intensywny, świeży, charakterystyczny zapach.


Gdzie kupować nasiona ziół?


W centrach ogrodniczych i sklepach internetowych nasiona ziół są dostępne przez cały rok, rośliny te można bowiem wysiewać nie tylko w gruncie, lecz również w doniczkach w mieszkaniu. Zakup materiału siewnego online pozwala oszczędzić czas, a niekiedy również pieniądze, wiąże się jednak z pewnym ryzykiem, ponieważ nie jesteśmy w stanie obejrzeć towaru przed zamówieniem. Aby ustrzec się przed nieuczciwymi sprzedawcami warto korzystać z usług sprawdzonych sklepów, cieszących się dobrą opinią wśród internautów, i wystrzegać się ofert anonimowych nadawców. Kupione w sklepie nasiona, które z jakiegoś powodu nie spełniają naszych oczekiwań (np. przekroczyły już termin przydatności do siewu) można zwrócić. Opłaca się przykładać wagę do jakości – z wysokiej klasy czystego materiału siewnego otrzymamy pełne wigoru, zdrowe rośliny, które same wydadzą przydatne do siewu  nasiona. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz