Jakie nasiona mięty wybrać do siewu? Sprawdź!

Jesteś tutaj:

Jakie nasiona mięty wybrać do siewu? Sprawdź!

3,6/5 (51 ocen)

Mięta to popularne zioło łagodzące wszelkie dolegliwości trawienne, orzeźwiające w smaku i znakomite jako przyprawa do deserów – nic więc dziwnego, że nasiona mięty cieszą się na polskim rynku wysokim popytem. Jeśli zastanawiasz się nad posadzeniem tej łatwej w pielęgnacji, wdzięcznej byliny w swoim zielniku, podpowiemy Ci, w jaki sposób wybrać najlepszy materiał siewny, jaki jest jego koszt i w jaki sposób należy go wysiać.


Charakterystyka materiału siewnego


Owocem mięty jest rozłupnia, dojrzewająca pod koniec lata. Po osiągnięciu pełnej dojrzałości rozpada się ona na cztery drobne rozłupki o długości do 1 mm, jajowate w kształcie i spłaszczone, barwy brązowej. Powszechnie znana mięta pieprzowa (Mentha piperita) to gatunek mieszańcowy, powstały na skutek skrzyżowania się mięty zielonej (M. spicata) i mięty nadwodnej (M. aquatica). Jako mieszaniec jest bezpłodna, dlatego niezwykle trudno pozyskać jej nasiona – wytwarzają je tylko nieliczne egzemplarze. Nowe okazy na plantacjach otrzymuje się przede wszystkim metodą wegetatywną, czyli przez pobieranie sadzonek z roślin matecznych. Niektóre gatunki mięty, np. miętę zieloną, można jednak rozmnażać z nasion.


Nasiona mięty dostępne na polskim rynku


Oprócz mięty pieprzowej na krajowym rynku coraz większe uznanie zyskują mięta zielona, znana też jako mięta kłosowa, o wydłużonych kwiatostanach i szeroko lancetowatych liściach, mięta okrągłolistna (M. rotundifolia) wykształcająca dość drobne, jajowate listki, mięta polej o kulistych kwiatostanach oraz wyjątkowo ozdobna mięta długolistna o srebrzystym zabarwieniu pędów i smukłych listków. Wszystkie z wymienionych gatunków użytkuje się w roli przypraw do napojów, deserów, dań mięsnych i warzywnych. Każdy z nich dostarcza również ziela o zastosowaniu leczniczym, pomocnego zwłaszcza w przypadkach niestrawności, działającego wiatropędnie, przeciwwymiotnie, żółciopędnie, rozkurczowo i uspokajająco. Prowadzone obecnie prace hodowlane mają na celu wyselekcjonowanie plennych, wytrzymałych odmian mięty o jeszcze większej zawartości olejków eterycznych oraz odkażającego mentolu.


Ceny dobrego materiału siewnego


Koszt nasion mięty jest dość wygórowany. Za wysokiej klasy nasiona różnych gatunków zapłacimy nawet 3,00-4,00 zł, a materiał siewny sprzedaje się zazwyczaj w małych porcjach (0,1 g). Biorąc pod uwagę plenność i odporność tej żywotnej byliny, a także wszechstronną użyteczność pozyskiwanego z niej surowca, wypada jednak stwierdzić, że jest to inwestycja, która w przyszłości zaprocentuje.


Siew nasion mięty


Aby nasiona mięty wydały hojny plon, należy wysiać je wiosną w podłożu lekkim, mocno przepuszczalnym, próchnicznym i bogatym w wapń. Materiał siewny kiełkuje powoli, a ponadto wymaga dostępu światła oraz stałej wilgotności, dlatego jeśli mamy taką możliwość, warto rozpocząć uprawę od pozyskania rozsady w warunkach domowych, np. w miniszklarence. Do gruntu wysadzamy siewki wysokie na 10-15 cm, z mocnymi łodyżkami i dobrze uformowanymi liśćmi. Ukorzenione młode okazy wytwarzają silne podziemne rozłogi, zyskując doskonałą wytrzymałość na trudne warunki uprawy, w tym suszę i mróz. Liście i pędy roślin zbieramy wczesnym latem, przed pojawieniem się kwiatów, a następnie suszymy w ciemnym pomieszczeniu albo użytkujemy w postaci świeżej.

Doskonałe nasiona mięty dostępne są w tym sklepie


Literatura:

1. Kozłowski J.A. i in., Zioła z apteki natury, Poznań 2012, s. 110.
2. Nasiennictwo, t. 1, red. K.W. Duczmal i H. Tucholska, Poznań 2000, s. 333-334.
3. Zakrzewska A., Apetyt na zioła, „Magnolia”, 7/2014, s. 62-63.

Autor: Małgorzata Lasota

Koniecznie zobacz