Jakie nasiona ziół wybrać? Odpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Jakie nasiona ziół wybrać? Odpowiadamy!

3,7/5 (10 ocen)

Uprawa ziół na nasiona


Sposób uprawy ziół na nasiona jest w przypadku większości gatunków bardzo podobny – różnią się jedynie terminy dojrzewania i zbioru materiału siewnego. Przede wszystkim, aby zachować czystość odmianową, plantacja musi być oddalona od upraw roślin spokrewnionych o minimum 1000 m. Większość ziół plonuje najobficiej na stanowiskach otwartych i słonecznych – półcień znoszą tylko niektóre z nich, m.in. gatunki mięty oraz melisa lekarska. Nasiona wysiewa się wiosną do gleby głęboko uprawionej, starannie odchwaszczonej, wyrównanej, lekkiej i wilgotnej, o odczynie obojętnym bądź lekko zasadowym, najlepiej w drugim roku po oborniku. Kminek zwyczajny, melisa, lubczyk ogrodowy i wiele innych gatunków preferuje wręcz podłoża wapienne. Należy nadmienić, że niektóre rośliny, np. bazylię, tymianek właściwy, majeranek ogrodowy oraz dziurawiec zwyczajny, zaleca się pozyskiwać nie z siewu bezpośredniego, lecz z rozsady, wyprodukowanej pod ogrzewanymi osłonami bądź w pomieszczeniu, w miniszklarence – pozwala to przyspieszyć plonowanie. W trakcie uprawy wszystkie zioła trzeba dokarmiać nawozami mineralnymi, odchwaszczać i nawadniać w razie braku opadów. W okresie intensywnego wzrostu siewek zaleca się ponadto wykonać selekcję negatywną – zabieg polegający na usuwaniu okazów chorych lub po prostu odbiegających wyglądem od innych roślin. Zbiory nasion ziół przeprowadza się latem, w pierwszym bądź drugim roku uprawy, od czerwca do końca września, zależnie od warunków pogodowych i specyfiki gatunku. Odpowiedni moment na zbiór przypada na okres, gdy zasychają baldachy kwiatostanowe, a same nasiona przybierają ciemny kolor. Następnie materiał siewny młóci się, dodatkowo dosusza i pakuje do papierowych torebek.


Uprawa ziół dla liści


W przydomowych ogródkach i na działkach zioła uprawia się głównie dla ich pędów, liści lub – rzadziej – jadalnych kwiatów (np. nagietek lekarski, nasturcja ogrodowa). Aby pozyskać obfity plon, należy przestrzegać tych samych zasad, co w uprawie na nasiona: większość gatunków preferuje mocno przepuszczalne gleby próchniczne, niezakwaszone i nieprzesychające, oraz pełen dostęp słońca. Do dokarmiania rosnących ziół warto jednak wybierać specjalistyczne nawozy opóźniające kwitnienie, ponieważ najwartościowszy surowiec zielarski pozyskuje się przed zawiązaniem kwiatów. Wypada dodać, że popularne zioła, takie jak bazylia, oregano czy rozmaryn lekarski, znakomicie udają się z siewu do doniczek, skrzynek balkonowych i kieszeni kwiatowych. Jedynie silnie rosnące okazy, np. arcydzięgiel litwor oraz lubczyk ogrodowy, potrzebują grządek albo dużych, głębokich donic.


Ceny nasion ziół


Standardowa cena nasion popularnych gatunków, takich jak bazylia, melisa, tymianek właściwy, estragon, oregano, hyzop lekarski, bylica piołun i lubczyk ogrodowy, waha się w granicach 2,20-3,00 zł za 0,2-0,5 g nasion. Zbliżoną sumę zapłacimy za 2 g nasion szczypiorku albo pietruszki naciowej. Podobnie kształtują się ceny ozdobnych ziół kwitnących, uprawianych często tylko w roli dekoracji rabaty – 3 g nasion popularnej odmiany nagietka kosztują ok. 2,50 zł, podobnie jak 2 g ogórecznika lekarskiego o dużych lazurowych kwiatach i 0,1 g macierzanki idealnej do ogródka skalnego. Tanim kosztem można więc wzbogacić swoją kolekcję roślin ogrodowych i domowych o gatunki piękne oraz pożyteczne.

Wysokiej jakości nasiona ziół kupisz tutaj

Literatura:

1. Gawryś A., Pora na wysiewy, „Magnolia”, 2/2014, s. 56-57.
2. Kozłowski J.A. i in., Zioła z apteki natury, Poznań 2012, s. 18-24, 33, 73, 93-94, 110, 442-444.
3. Mój ogród, red. D. Jóźwik, Warszawa 1993, s. 371-411.
4. Nasiennictwo, t. 1, red. K.W. Duczmal i H. Tucholska, Poznań 2000, s. 319-343.
5. Zakrzewska A., Apetyt na zioła, „Magnolia”, 7/2014, s. 62-63.
6. Zakrzewska A., Z ziołowym obrazem, „Magnolia”, 4/2013, s. 50-52.

Autor: Małgorzata Lasota

Koniecznie zobacz