Odmiany pietruszki korzeniowej i naciowej

Jesteś tutaj:

Odmiany pietruszki korzeniowej i naciowej

3,3/5 (77 ocen)

13. Vistula – odmiana średnio późna o stożkowato-wydłużonych korzeniach. Miąższ kremowy, bardzo aromatyczny. Przeznaczona do bezpośredniego spożycia i przechowywania. Może zimować w polu

14. Warta – odmiana późna, o długich, stożkowatych korzeniach. Miąższ ścisły, kremowo-biały. Przeznaczona do bezpośredniego spożycia i przechowywania.

Pietruszka naciowa

Pietruszka naciowa


Odmiany pietruszki naciowej wpisane do Krajowego Rejestru:


1. Festival 68 – odmiana o liściach gładkich, intensywnie zielonych, bardzo aromatycznych. Odporna na żółknięcia, plon liści wysoki. Pierwszy zbiór natki można uzyskać po 100 dniach od wysiewu. Dobrze zimuje w gruncie.

2. Gala – odmiana o gładkich liściach i bardzo bujnym wzroście, bardzo aromatyczna. Liście drobne, w smaku słodkie.  

3. Natalka – odmiana o gładkich liściach, które zawierają dużo olejków eterycznych. Odporna na mączniaka prawdziwego. Polecana do przemysłu przetwórczego (suszarnictwo).

4. Pesto – odmiana o gładkich liściach, delikatnych w smaku, nie gorzkniejących. Dobrze zimuje w gruncie, jest odporna na choroby. Przeznaczona do bezpośredniego spożycia i suszenia.


Klaudia Latosik


 

Certyfikowane nasiona pietruszki do siewu kupisz tutaj

Piśmiennictwo:

1. A. Biesiada, E. Kołota, M. Orłowski: Pietruszka korzeniowa. Pietruszka naciowa. W: Warzywnictwo. Wrocław 2007,
2. J. Balcerzak, Z. Legańska: Pietruszka. W: Warzywnictwo. Warszawa 2000, 3. B. Dąbrowska: Pietruszka (Petroselium). W: Uprawa warzyw w polu. Red. B. Dąbrowska, H. Skąpski. Warszawa 1994,
 

Koniecznie zobacz