Czarna Marchew - uprawa, pielęgnacja i właściwości

Jesteś tutaj:

Czarna Marchew - uprawa, pielęgnacja i właściwości

3,3/5 (169 ocen)

W uprawie marchwi stosujemy płodozmian. Marchew na tym samym stanowisku można uprawiać dopiero po 3 latach. Sadzi się ją po kalafiorze, ogórku, dyni, rzodkiewce, kukurydzy cukrowej lub kapuście białej i czerwonej; natomiast nie należy jej uprawiać bezpośrednio po warzywach korzeniowych, takich jak pietruszka, burak ćwikłowy czy seler. Po marchwi poleca się uprawiać fasolę i groch, następnie nawozić obornikiem i powtórzyć znowu płodozmian.


Siew


Istnieją dwie odmiany uprawne marchwi czarnej – Purple Haze o pomarańczowo fioletowych korzeniach oraz Deep Purple o fioletowych korzeniach. Purple Haze jest odmianą średnio wczesną, którą się wysiewa na głębokość 1,5-2 cm od początku kwietnia do połowy maja.  Zbiór przeprowadza się od sierpnia do września. Purple Haze charakteryzuje się prążkowaną fioletową skórką i pomarańczowym miąższem.

Deep Purple jest odmianą średnio-późną, którą się wysiewa do gruntu na głębokość 1-2 cm w maju. Zbiór przeprowadza się od września do października. Deep Purple jest marchwią o fioletowym miąższu i skórce.

Czarna marchew

Czarna marchew


Właściwości i zastosowanie


Czarna marchew jest źródłem witamin z grupy B, E, H, K, PP oraz minerałów, takich jak żelazo, fosfor, magnez, wapń i potas. Oprócz tego zawiera duże ilości cukrów, karotenu i przeciwutleniaczy, przez co hamuje proces starzenia, wpływa pozytywnie na narząd wzroku oraz system odpornościowy organizmu.

Kulinarnie marchew czarną można wykorzystywać tak samo jak marchew pomarańczową, czyli w formie marynowanej, świeżej, zapiekanej, do zup, sałatek warzywnych, przystawek oraz przetworów. Za pomocą ekstraktu lub przecieru z czarnej marchwi możemy również zmieniać kolor wybranych dań, np. ciast.

Certyfikowane nasiona marchwi do nabycia tutaj

Aneta Malinowska
 

Koniecznie zobacz