Jakie nasiona marchwi warto wybrać? Odpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Jakie nasiona marchwi warto wybrać? Odpowiadamy!

3,5/5 (30 ocen)

W przypadku marchwi nie musimy kupować zwykłych nasion, na rynku istnieje wiele ciekawych rozwiązań, tak jak nasiona na biodegradowalnej taśmie, która znacznie ułatwia uprawę – nasiona są rozmieszczone w odpowiedniej rozstawie. Mamy także możliwość wyboru nasion otoczkowanych, które są zabezpieczone przed chorobami lub nasion BIO, uzyskiwanych z ekologicznych upraw nasiennych.


Ceny


Cena kilkugramowych opakowań nasion większości odmian waha się od 2 do 3 zł, ale bardziej oryginalne, fioletowe lub o kulistym kształcie, mogą być nieznacznie droższe. Również nieco droższe są nasiona otoczkowane, za które, podobnie jak za opakowanie pozyskiwanych ekologicznie nasion BIO, zapłacimy około 4 zł. W handlu znajdują się także nasiona marchwi na taśmie – takie rozwiązanie jest droższe, oscyluje w okolicach 5-7 zł za kilkaset sztuk nasion.


Odmiany


Odmiany marchwi dzieli się według dwóch klasyfikacji: ze względu na kształt korzeni i okres wegetacyjny. W tym pierwszym przypadku wyróżnia się bardzo wiele typów, spośród których najpopularniejsze są: amsterdamski, nantejski, Berlikum i Flakkee. Marchew amsterdamska i nantejska charakteryzują się stosunkowo niewielkim rozmiarem i stożkowym lub bardziej walcowatym kształtem korzeni. Dwa pozostałe typy są znacznie dłuższe i grubsze i świetnie nadają się do przechowywania.

Ze względu na długość okresu wegetacyjnego od siewu do zbioru korzeni wyróżnia się odmiany wczesne (90-110 dni), średnio wczesne (110-130 dni), średnio późne (130-150 dni) i późne (powyżej 150 dni). Z okresem wegetacyjnym związane jest przeznaczenie marchwi – do pędzenia nadają się najwcześniejsze odmiany, późne natomiast najlepiej sprawdzają się w przechowywaniu.

Dzięki staraniom hodowców można wyróżnić także nietypowe odmiany marchwi, wśród których znajduje się na przykład ‘Deep Purple’ o intensywnie fioletowym kolorze korzeni czy okrągła ‘Paiser Markt’.  W ostatnim czasie popularnością cieszą się także odmiany marchwi typu Baby, które charakteryzują się niewielkimi korzeniami o walcowatym kształcie.

Certyfikowane nasiona marchwi do nabycia tutaj

Katarzyna Kaźmierczak

Bibliografia:

Warzywnictwo, Kołota E., Orłowski M., s. 270-273
Warzywnictwo, Dobrakowska-Kopecka Z, Gapiński M. i in, s. 122-123
Uprawa warzyw w polu, red. Skąpski, Dąbrowska, s. 212-214
Abc ogrodnictwa, s. 172-173
Abc warzywnictwa. Krok po kroku, Le Page, Meudec, s. 101-104
Ogrodnictwo, poradnik OBI, s. 269-270
Nasiennictwo, red. Duczmala i in., t. 2, s. 213-218
 

Koniecznie zobacz