Uprawa ogrodu warzywnego - podstawowe zasady

Jesteś tutaj:

Uprawa ogrodu warzywnego - podstawowe zasady

0/5 (0 ocen)

Panująca obecnie moda na ogrody mające pełnić wyłącznie funkcję ozdobną i rekreacyjną odsunęła w cień tak popularne kiedyś ogródki warzywne. Coraz częściej okazuje się jednak, że zaczyna nam brakować własnych, świeżych i zdrowych warzyw, które mogłyby być zawsze pod ręką. Dlatego warto powrócić do dawnych tradycji i spróbować zorganizować w ogrodzie część użytkową, zakładając tam przydomowy warzywnik. Zanim jednak zaczniemy planować nasadzenia, starannie wybierzmy odpowiednie miejsce i przygotujmy je pod uprawę roślin.

 

Wybór miejsca

 

Najlepszym miejscem pod uprawę warzyw będzie stanowisko słoneczne i zaciszne, w miarę możliwości odsunięte od ulicy (niektóre warzywa łatwo gromadzą szkodliwe substancje pochodzące np. ze spalin). Dobrze również, jeśli podłoże w takim miejscu posiada odczyn zbliżony do obojętnego, a do tego jest żyzne, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne, gdyż większości warzyw takie warunki odpowiadają najbardziej. Próbując uprawiać rośliny na mokrym, zimnym, ciężkim lub zupełnie suchym i piaszczystym gruncie, nie możemy spodziewać się dobrych plonów i musimy liczyć się z częstymi chorobami lub wysychaniem warzyw. Miejsce pod warzywnik nie powinno się również znajdować w zagłębieniu terenu, na górce lub w zastoisku mrozowym, gdyż takie stanowiska są bardzo niekorzystne dla wzrostu i rozwoju roślin. Warto też pamiętać o bliskości źródła wody, gdyż latem warzywa wymagają zwykle systematycznego nawadniania.

 

Przygotowanie podłoża

 

Kiedy mamy już wybrane miejsce powinniśmy je odpowiednio przygotować. Większość warzyw poza roślinami strączkowymi wymaga żyznych podłoży, zasobnych w składniki pokarmowe, dlatego stanowisko pod ich uprawę warto przygotować już jesienią. W tym czasie należy nawieść glebę dobrze rozłożonym obornikiem w ilości ok. 35 kg. na 10 m2 i przekopać go z wierzchnią warstwą podłoża. Jeśli nie dysponujemy obornikiem lub planujemy uprawę warzyw nie lubiących gleby w I-wszym roku po oborniku, zamiast niego możemy wiosną zastosować dobrze rozłożony kompost lub w ostateczności zbilansowany, wieloskładnikowy nawóz mineralny, najlepiej przeznaczony pod uprawę warzyw.

 

Wytyczanie zagonów

 

Tak przygotowane podłoże należy dokładnie odchwaścić i ponownie przekopać, a powierzchnię wyrównać grabiami. Następnie można zaplanować kształt przyszłego warzywnika. Może być to tradycyjny układ równych rzędów, na których będziemy uprawiać poszczególne gatunki warzyw lub spełniać rolę dekoracyjną i być ukształtowany w postaci geometrycznych wzorów lub oryginalnych rabat. Pierwszy sposób uprawy jest mniej efektowny dla oka, ale dużo bardziej praktyczny i wygodniejszy w pielęgnacji. W klasycznym warzywniku możemy też skorzystać z uprawy warzyw na folii, co jest rozwiązaniem nie tylko wygodnym, ale też najbardziej odpowiednim dla wymagających warzyw ciepłolubnych (np. papryka, ogórki, cukinie, pomidory). Przepuszczalna folia gwarantuje wymianę gazową między podłożem a atmosferą, zatrzymuje w glebie wilgoć, nie dopuszcza do rozwoju chwastów, łatwiej ogrzewa ziemię i zapobiega kontaktowi warzyw z podłożem, ograniczając wystąpienie chorób grzybowych.

Druga metoda jest bardziej oryginalna i ciekawsza, ale taka rabata jest trudniejsza w utrzymaniu i wymaga bardzo starannego oraz przemyślanego doboru roślin, które nie tylko mają się ze sobą dobrze komponować i ładnie wyglądać (np. ozdobne pietruszki, kolorowe sałaty, buraki liściowe, dekoracyjne zioła), ale też nie dopuszczą do szybkiego zachwaszczenia podłoża (będą się mocno krzewiły) i nie będą się wzajemnie wykluczać. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz