Uprawa pomidorów w doniczkach

Jesteś tutaj:

Uprawa pomidorów w doniczkach

3,4/5 (558 ocen)

Na dno pojemników wysypujemy kawałki potłuczonych glinianych donic albo keramzyt. Dzięki materiałowi drenującemu woda nie będzie zalegała wokół korzeni roślin. Lepszy odpływ wody zapewnią również specjalne otwory wydrążone na dnie doniczki. Na warstwę drenażu wysypujemy specjalne podłoże do uprawy pomidorów albo własną mieszankę kompostowo-torfową. Nie wypełniamy całej doniczki ziemią, ponieważ musimy zostawić miejsce na ściółkę. Z sadzonki usuwamy dolne liście i przykrywamy ziemią nasadę pędu. Następnie pojemnik ściółkujemy, np. korą albo mchem, dzięki czemu podłoże w doniczce będzie stale wilgotne.

Uprawa pomidorów na balkonie

Uprawa pomidorów na balkonie


Pielęgnacja pomidorów doniczkowych


Zasadzone pomidory w doniczce wymagają tyle samo uwagi i pracy co rośliny gruntowe. Nie zniechęcajmy się jednak, ponieważ nasz wysiłek na pewno się opłaci – po kilkunastu tygodnia owoce ze zdrowych roślin będą już gotowe do zebrania. Ważnym elementem pielęgnacji pomidorów doniczkowych jest palikowanie. W ziemi umieszczamy kilka palików o długości ok. 1 m. Ważne, żeby palikować doniczki w czasie sadzenia roślin, ponieważ później moglibyśmy uszkodzić wyrośnięte korzenie. Pędy podwiązujemy miękkim sznurkiem, albo kawałkiem materiału.

Podczas wzrostu rośliny usuwamy niepotrzebne pędy boczne i liście, czyli wszystkie te części rośliny, które nie będą brały udziały owocowaniu. Jest to tzw. technika „na jeden pęd”, która polega na skierowaniu wszystkich składników odżywczych na pęd główny, który później obrodzi w owoce. Nie usuwajmy jednak wszystkich liści – masa zielona rośliny jest niezbędna do przeprowadzenia procesu fotosyntezy. Gdy pojawią się już pierwsze owoce, wykonujemy zabieg ogławiania, który polega na ścięciu wierzchołka rośliny. Zabieg ten ma na celu zwiększenie owocowania rośliny.

Oprócz tego podlewajmy regularnie naszą roślinę w godzinach porannych albo wczesno popołudniowych. Sadzonki należy podlewać obficie do gruntowo, przy czym trzeba uważać, żeby nie przelać naszych roślin. Woda zalegająca w doniczce może przyczynić się do powstawania chorób grzybicznych u podstawy pędu albo na liściach. Pamiętajmy, że pomidory wymagają nie tylko zasilania wodą, ale także składnikami odżywczymi. Co tydzień wzbogacajmy podłoże płynnymi nawozami wieloskładnikowymi, a co kilka dnia nawozem dolistnym. Przez pierwsze trzy tygodnie po zasadzeniu rośliny możemy zrezygnować z nawożenia, ponieważ świeże podłoże zawiera wystarczającą ilość składników pokarmowych.

Pomidor doniczkowy

Pomidor doniczkowy




Choroby i szkodniki


Pomidorom doniczkowym grożą ataki chorób i szkodników. Najbardziej niebezpieczne są choroby bakteryjne i wirusowe przenoszone przez przędziorki, mszyce i mączliki. Rośliny zarażone bakterią są niemożliwe do odratowania i cała roślina nadaje się tylko do wyrzucenia i spalenia. Chorobom wirusowym można przeciwdziałać poprzez szybkie eliminowanie insektów. Na rynku są dostępne preparaty biologiczne (np. na bazie czosnku) i chemiczne, które skutecznie usuwają szkodniki. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz