Nawożenie i podlewanie pomidorów

Jesteś tutaj:

Nawożenie i podlewanie pomidorów

3,4/5 (649 ocen)

Oprócz fosforu pomidory potrzebują takich składników jak magnez, który stymuluje proces fotosyntezy oraz molibden, który przyspiesza wchłanianie azotu przez roślinę.

W czasie kwitnienia niezbędne są opryski, w skład których wchodzi fosfor, potas, magnez i żelazo. Najważniejszym składnikiem pokarmowym jest na tym etapie potas, ponieważ będzie miał on decydujący wpływ na rozwój owoców i wybarwianie się skórki. Jeżeli nasza gleba jest wyjątkowo uboga w potas, można zastosować nawozy doglebowe, typu nawozy organiczne lub sole potasowe.

Na etapie zawiązywania i rozwoju owoców rośliny są narażone na różnego rodzaju choroby, na przykład mogą zostać zaatakowane przez suchą zgniliznę wierzchołkową. Zakażeniom przeciwdziała się poprzez stosowanie nawozów wapniowych. Wapń przyczynia się również do prawidłowego rozwoju owoców.

Podlewanie pomidorów

Podlewanie pomidorów


Podlewanie


Podlewanie pomidorów jest bardzo ważnym elementem uprawy. Jeżeli będziemy nawadniać sadzonki w nieodpowiednich ilościach, to owoce będą małe i niesmaczne albo w ogóle się nie zawiążą. Sposób podlewania pomidorów zależy od tego, na jakim etapie wzrostu jest roślina. Przed pojawianiem się owoców podlewamy rośliny dwa razy w tygodniu bardzo obficie. Chodzi o to, żeby woda wniknęła w głąb ziemi, dzięki czemu korzenie lepiej wrosną w podłoże. Nasączenie ziemi jedynie z wierzchu sprawi, że korzenie będą się rozrastać na boki i wychodzić z gruntu.

Po pojawieniu się owoców zmienia się sposób nawadniania z głębokiego na płytki. Podlewamy roślinę trzy razy w tygodniu, ale mniej obficie. Taki sposób nawadniania gleby zapewni nam pulchne i soczyste owoce. Pamiętajmy, żeby podlewać pomidory tylko dogruntowo, pomijając wszystkie nadziemne części rośliny. Spryskiwanie liści i owoców nie służy wzrastającym pomidorom.

Dobre nawozy do warzyw kupisz tutaj

Aneta Malinowska
 

Koniecznie zobacz