Uprawa pomidorów

Jesteś tutaj:

Uprawa pomidorów

3,5/5 (114 ocen)

Warzywa leczą, również  dolegliwości związane z chorobami  nerek, serca, cukrzycą oraz przeciwdziałają zaparciom. Jedzenie pomidorów uspokaja także nasze nerwy, działa lepiej niż melisa. Poza tym pomidory regenerują skórę, odmładzając ją, zarówno od środka jedzone jako warzywa, jak również jako plastry z pomidorów, które kładzie się na twarz.

 

Zobacz także: Rozsada i sadzonki pomidorówDla tych, którzy nie mają działek ani przydomowych ogródków polecam uprawę pomidorów w donicach na balkonie lub tarasie. Szczególnie do uprawy doniczkowej nadają się pomidorki koktajlowe, można je uprawiać w małych doniczkach lub skrzynkach balkonowych.

Możemy także posadzić w dużej donicy pomidora malinowego, musimy wsadzić w nią palik, aby pomidor się nie połamał i pamiętać o podlewaniu rośliny, co drugi dzień sporą ilością wody.  Pomidorki powinny mieć miejsce przy słonecznej ścianie balkonu lub tarasu, osłonięte od wiatru.

Pomidory zaczynamy zbierać od końca lipca, aż do pierwszych przymrozków.

Dojrzewające pomidory

Dojrzewające pomidory

Zastosowanie pomidorów


Z pomidorów poza zupą pomidorową możemy robić przeciery, ketchupy, sosy oraz sałatki. Możemy jeść je na surowo, (wtedy są najzdrowsze) lub faszerowane. Ja od lat niezmiennie najbardziej lubię jeść surowego pomidora malinowego z kanapką z szynką.

Kupując pomidory w sklepie wybieramy zawsze te, które są dojrzałe, nie poobijane i nie popsute, na przykład nie mają pozadzieranej skórki.

Zbiór pomidorów

Zbiór pomidorów

Na obiad


Na obiad idealna jest pomidorówka. Aby ja przygotować musimy kupić kawałek mięsa wołowego z kością – szponder, trzy czwarte kilograma pomidorów, marchew, pietruszkę oraz por i seler.  Najpierw wlewamy do garnka półtora litra wody i gotujemy wywar z warzyw i szpondra. Gdy ugotujemy wywar to dodajemy do niego przecier z pomidorów.

Aby zrobić przecier z pomidorów musimy umyć wszystkie zakupione pomidory, potem zdjąć z nich skórkę i pokroić w kostkę. Następnie włożyć do rondelka i dusić dwadzieścia minut. Po czym przecieramy je na sitku i wlewamy do wywaru. Zagotowujemy i mamy pyszną zupę, którą zaprawiamy śmietaną i podajemy z natką pietruszki. Smacznego!  

Duży wybór nasion pomidorów znajdziesz w tym sklepie

Agnieszka Krakowiak
 

Koniecznie zobacz