Rozsada i sadzonki pomidorów

Jesteś tutaj:

Rozsada i sadzonki pomidorów

3,5/5 (281 ocen)

Rozsada do upraw bezglebowych


W nowoczesnych uprawach bezglebowych, przede wszystkim na skalę wielkotowarową produkowana jest również rozsada w kostkach z wełny mineralnej, która służy do prowadzenia roślin w systemie V, a także rozsada szczepiona na specjalnych podkładkach zwiększających odporność odmian pomidorów na warunki klimatyczne i glebowe oraz na choroby. W takich przypadkach nasiona wysiewa się do specjalnych koreczków z wełny mineralnej. Sporządza się również sadzonki wegetatywne z pędów bocznych pomidorów, o długości 10-15 cm z 4-6 liśćmi, które ukorzeniają się przez 2-3 tygodnie.

Cechy dobrej rozsady


Starannie wyprodukowana rozsada pomidora powinna być krępa, wyrównana pod względem wielkości, odpowiednio wybarwiona oraz bez objawów więdnięcia i chorób, z odpowiednio rozbudowaną bryłą korzeniową. Rozsada pomidora produkowana w doniczkach jest gotowa do sadzenia na miejsce stałe, gdy rośliny osiągają wysokość 15-30 cm i posiadają 5-8 dobrze rozwiniętych liści właściwych. Podobną wysokością odznacza się rozsada rwana, lecz ma ona wykształconych mniej liści (4-6) i związek pierwszego grona kwiatowego. Natomiast rozsadę z wielodoniczek sadzi się na miejsce stałe w fazie 3-4 liści.

Sadzenie pomidorów

Sadzenie pomidorów


Sadzenie rozsady


Przed sadzeniem na miejsce stałe, rozsadę należy zahartować poprzez ograniczenie podlewania, intensywne wietrzenie pomieszczenia przez kilka dni oraz obniżenie temperatury poniżej 10 ºC.  Najbardziej polecana jest rozsada wyprodukowana w doniczkach.  Rozsada z wielodoniczek skraca natomiast czas uprawy o około 2 tygodnie. Nie należy nadmiernie opóźniać terminu sadzenia, gdyż przerośnięte rośliny gorzej się przyjmują i dają niższy plon. Rozsadę przed sadzeniem należy obficie podlać, co ułatwia wyjmowanie bryły korzeniowej z doniczek, a następnie powtórzyć ten zabieg po posadzeniu roślin. Stanowisko na którym umieszcza się rozsadę pomidorów powinno być dobrze nasłonecznione.

  • w gruncie

Termin sadzenia rozsady na miejsce stałe przypada od 15 maja, po ostatnich wiosennych przymrozkach. Najlepszy jest dzień pochmurny, ciepły, bez opadów. W przypadku odmian karłowych rozstawa między rzędami wynosi 60 cm, a odmiany wysokie sadzi się w odległości 80 cm. Natomiast rozstawa w rzędzie wynosi odpowiednio 30 i 60 cm. Rośliny wyjęte z doniczek umieszcza się w glebie na głębokość nieco większą niż rosła w doniczce. Natomiast rozsadę w cylindrach umieszcza się na powierzchni wzruszonej gleby.

  • pod osłonami

W tym przypadku pomidory można sadzić już po 20 kwietnia. W szklarni lub tunelu pomidory można uprawiać w płaskim gruncie, na podwyższonych zagonach, na balotach słomy lub w workach foliowych, wypełnionych substratem torfowym. Na 1 m2 powierzchni należy umieścić 3-4 sadzonki pomidorów. W wycięte otwory w workach najlepiej sadzić rozsadę produkowaną w cylindrach.

  • w pojemnikach na balkonie i tarasie

Sadzonki pomidorów przeznaczone do upraw pojemnikowych należy sadzić w donicach lub skrzynkach o głębokości co najmniej 40 cm, wypełnionych substratem torfowym wymieszanym pół na pół z kompostem lub biohumusem, z warstwą drenażu na dnie. Rośliny umieszczamy głęboko w donicy, tak aby bezlistna część łodygi była przykryta ziemią.

 

Zobacz także: Uprawa pomidorów koktajlowych

 


Rodzaje sadzonek


Do upraw amatorskich w gruncie i pod osłonami produkowana jest rozsada odmian takich jak:

- pomidory średnio- i wielkoowocowe:

  • bardzo wczesne, karłowe: Beta, Betalux
  • wczesne: Poranek, Malinowy Warszawski, Malinowy Ożarowski
  • średnio wczesne: Rejtan, Malinowy Kujawski, Złoty Ożarowski
  • średnio późne, silnie rosnące: Krakus, Malinowy Henryka, Malinowy Olbrzym

- pomidory drobnoowocowe, gałązkowe

  • wczesne, silnie rosnące: Cherola, Koralik, Pokusa, Mirabell
  • wczesne, karłowe: Maskotka, Ola Polka

Najprostsze w prowadzeniu są odmiany karłowe, sztywnołodygowe.

Duży wybór nasion pomidorów znajdziesz w tym sklepie

Anna Jędrzejewska
 


 

Koniecznie zobacz