Pigwowiec - praktyczne porady o sadzeniu i rozmnażaniu

Jesteś tutaj:

Pigwowiec - praktyczne porady o sadzeniu i rozmnażaniu

3,5/5 (1659 ocen)

Co ciekawe, kilka odmian pigwowców (np. pigwowiec pośredni „Crimson and Gold”) dość dobrze przekazuje potomstwu cechy odmianowe, dlatego pozyskane tą drogą rośliny będą z dużym prawdopodobieństwem przypominały rodziców.

- za pomocą sadzonek

Innym sposobem rozmnażania pigwowców jest sadzonkowanie. W tym celu najczęściej wykorzystuje się sadzonki korzeniowe, pobierane z roślin wczesną wiosną. Mocne fragmenty korzeni tnie się na kawałki (ok. 2-3 cm.) i płytko umieszcza w przepuszczalnym, wilgotnym podłożu w nieogrzewanym inspekcie. Trudniej jest pozyskać nowe rośliny z sadzonek pędowych, gdyż ukorzeniają się one dość ciężko i muszą być przetrzymywane w bardzo szczególnych warunkach (pobrane wczesnym latem VII, pozbawione delikatnego wierzchołka, nacięte u podstawy i zanurzone w ukorzeniaczu sadzonki zielne lub półzdrewniałe, powinny zostać umieszczone w wilgotnym, przepuszczalnym podłożu i przechowywane w pomieszczeniu o temperaturze ok. 15-16°C oraz o podwyższonej wilgotności powietrza). Jeśli sadzonki uda się ukorzenić, należy przetrzymać je przez zimę w chłodnym i widnym pomieszczeniu, a do gruntu wysadzić dopiero wiosną następnego roku.

Pigwowiec

Pigwowiec

- przez odkłady

Młode pigwowce można też spróbować pozyskać za pomocą odkładów, przyginając wiosną pędy do podłoża (VI-VII) i obsypując je ziemią.

- za pomocą szczepienia

Najbardziej skomplikowaną metodą rozmnażania pigwowców, wykorzystywaną dość rzadko i głównie przez doświadczonych szkółkarzy jest szczepienie. Zabieg przeprowadza się pod koniec zimy (I-II), po czym szczepy dołuje się w skrzynkach i wysadza do gruntu wczesną wiosną. Tą drogą rozmnaża się najciekawsze odmiany pigwowców, jednak należy pamiętać, że w uprawie takich roślin utrapieniem mogą stać się odrosty należące do podkładki. Jeśli nie będą systematycznie usuwane, w krótkim czasie zagłuszą odmianę szlachetną.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 


Koniecznie zobacz