Runianka japońska - zimozielona roślina okrywowa

Jesteś tutaj:

Runianka japońska - zimozielona roślina okrywowa

3,7/5 (92 ocen)

W cienistych zakątkach ogrodu, staramy się jak najefektowniej zagospodarować przestrzeń, choć nie jest to takie proste jak w przypadku słonecznych stanowisk. Bardzo często zacienione przestrzenie staramy się zagospodarować, obsadzając je roślinami okrywowymi. W tym celu wykorzystywany jest zazwyczaj bluszcz pospolity, kopytnik pospolity, a także barwinek pospolity. Przy obsadzaniu takich miejsc warto także uwzględnić niewielką, zimozieloną krzewinkę, która przybyła do nas z odległej Japonii, a więc runiankę japońską.

Runianka to dekoracyjna, zimozielona krzewinka, zaliczana do rodzaju Pachysandra. Rodzaj obejmuje kilka gatunków, których naturalne siedliska występują w Azji oraz Ameryce. Rodzaj zalicza się do rodziny bukszpanowatych (Buxaceae).


Wybrane gatunki rodzaju


- Pachysandra terminali
- Pachysandra axillaris
- Pachysandra stylosa
- Pachysandra coriacea
- Pachysandra procumbens

W ogrodach spotykamy wyłącznie jeden gatunek, a więc runiankę japońską (Pachysandra terminalis).


Kilka uwag o budowie


Runianka japońska jest niewielką krzewinką (podkrzewem), przez niektórych określana także byliną, która osiąga niewiele ponad 20 cm wysokości. Pędy runianki na pierwszy rzut oka mogą wydawać się wzniesione, ale tak naprawdę w dolnej części pędu są pokładające się, wzniesione są końcówki pędów. Liście zazwyczaj zimozielone, w ciemnej zieleni, odwrotnie jajowate oraz ząbkowane, osiągające nawet do 10 cm długości. Już w kwietniu/maju pojawiają się białe, drobne kwiaty, tworzące kłosowate grona. Bardzo ładnie prezentują się na tle ciemnych i błyszczących liści. Roślina rozrasta się poprzez podziemne rozłogi.


Walory dekoracyjne


Podstawowym walorem dekoracyjnym runianki japońskiej są jej zimozielone liście - w odmianie także pstre, dzięki którym możemy rozjaśnić zbyt zacienione zakątki ogrodu. W okresie wiosennym dodatkową atrakcją są drobne, białe kwiaty, zebrane w kłosokształtne grona.

Runianka z kwitnącymi różanecznikami

Runianka z kwitnącymi różanecznikami

Zróżnicowanie odmianowe


Przy zakupie runianki należy pamiętać także o jej licznych odmianach. Do najważniejszych z nich zaliczymy:

‘Variegata’- odmiana charakterystyczna ze względu pstre liście. Liście charakteryzują się białym obrzeżem oraz małymi przyrostami.

‘Green Carpet’ – niska odmiana sięgająca maksymalnie do 20 cm wysokości.

‘Green Sheen’- odmiana o ciemnozielonych liściach, osiągająca do około 20 cm wysokości.


Stanowisko 

   
Runianki należy uprawiać na stanowisku półcienistym oraz odpowiednim podłożu. Krzewinka wymaga żyznej, próchniczej, a przy tym dość wilgotnej gleby. Tylko na takiej stworzy zwarte kobierce, które wypełnią ogrodowe zakątki.


Uprawa i pielęgnacja


Zimozielona krzewinka nie jest problematyczna w uprawie. Jest wystarczająco mrozoodporna. W zacisznych zakątkach, najlepiej pod pierzyną ze śniegu, jest zabezpieczona przed przemarzaniem. Poza tym dobrze znosi warunki miejskie. Nie jest także podatna na choroby ani szkodniki. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz