Runianka japońska - zimozielona roślina okrywowa

Jesteś tutaj:

Runianka japońska - zimozielona roślina okrywowa

3,7/5 (92 ocen)

Pełny sukces w uprawie runianki japońskiej zależny jest od stanowiska i podłoża. Tylko na próchniczym i dość wilgotnym podłożu, runianka jest w stanie stworzyć gęsty „dywan”. Wiosną dla jego zagęszczenia można przyciąć roślinę, jeżeli będzie tego wymagała. W czasie suszy warto uzupełniać niedobory wody, aby roślina nie straciła na swym wyglądzie.

Przed posadzeniem runianki, należy odpowiednio przygotować podłoże, a więc odpowiednio uprawić i odchwaścić. Jeżeli będzie zbyt piaszczyste, koniecznie należy wzbogacić je dobrze przerobionym kompostem, który poprawi strukturę podłoża oraz wzbogaci podłoże w składniki odżywcze. Po posadzeniu roślin, podlewamy je oraz ściółkujemy, aby ograniczyć parowanie oraz ekspansję chwastów.

Jeżeli zaistnieje konieczność rozmnożenia rośliny, to możemy to zrobić wegetatywnie poprzez podział oraz sadzonki. Najlepszy termin na dzielenie runianki to wiosna albo późne lato.

Runianka

Runianka

Zastosowanie


Pachysandra terminalis jest doskonałą rośliną okrywową, tworzącą zwarte, zimozielone kobierce. Warto ją sadzić w parkach, ogrodach dużych i małych, wszędzie tam, gdzie nie będzie zbyt sucho, a roślina będzie rosła na stanowisku półcienistym, charakteryzującym się próchniczym i dość wilgotnym podłożem. Przy zapewnieniu odpowiednich warunków, roślina bardzo szybko się rozrasta i świetnie prezentuje w towarzystwie iglaków oraz innych barwnych krzewów. Przy obsadzaniu większych powierzchni na jeden metr kwadratowy, należy posadzić około 16 roślin. Przy takim zagęszczeniu, runianka japońska szczelnie pokryje nawierzchnię.


Uwagi


Runianka należy do roślin trujących !!!

Grzegorz Bogucki


Koniecznie zobacz