Trzmielina - odmiany i uprawa

Jesteś tutaj:

Trzmielina - odmiany i uprawa

3,4/5 (2835 ocen)

Pielęgnacja trzmieliny


Trzmielina nie jest kłopotliwa w uprawie i nie wymaga żadnych znaczących zabiegów pielęgnacyjnych. Dobrze ukorzenione okazy, doskonale sobie radzą także podczas suszy. Aby poprawić jakość podłoża oraz dostarczyć roślinie składników mineralnych w bezpiecznej ilości, warto zastosować dobrze przerobiony kompost. Trzmieliny można rozmnażać przede wszystkim poprzez sadzonki zielne, choć nie brakuje także innych sposobów np. wysiew nasion. Wszystkie trzmieliny są tolerancyjne wobec cięcia. W przypadku trzmielin o pstrych liściach należy usuwać pędy nie wykazujące cech danej odmiany. Poza tym pamiętajmy, że owoce trzmieliny są trujące.

Trzmielina

Trzmielina

Zastosowanie trzmieliny


Zróżnicowanie gatunkowe rodzaju sprawia, że trzmieliny charakteryzują się różnorodnym zastosowaniem. Bez wątpienia należą do jednych z najbardziej pożądanych roślin okrywowych. Poza tym doskonale prezentują się na rabatach w towarzystwie bylin, krzewów itp. Niskie formy mogą zostać wykorzystane przy aranżacji ogrodów skalnych. Ze względu na rozmiary, część odmian doskonale prezentuje się także na balkonie i tarasie. Odmiany w formie wyższych krzewów, sprawdzą się także jako rośliny żywopłotowe.

Trzmielina

Trzmielina

Uwagi końcowe


Trzmieliny to ważna grupa roślin ozdobnych, uprawianych w ogrodach, a także parkach, skwerach itp. Zróżnicowane gatunkowo, pozwalają na różnorodność, której nie powinno zabraknąć w żadnym ogrodzie.


Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz